Wstawa prac W. Ostoi-Lniskiego w Swołowie

Od 16 lutego b.r. w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie prezentowana jest wystawa, pt. Włodzimierz Ostoja-Lniski –malarstwo na szkle, płaskorzeźba, drzeworyt, która powstała dzięki współpracy naszego muzeum i muzeum w Swołowie. Prezentowane zbiory pochodzą z kolekcji Muzeum Zachodniokaszubskiego. Kuratorkami wystawy są: Joanna Gołofit (Swołowo) i Magdalena Sudoł (Bytów).

Koniec ekspozycji: 20 czerwca 2024 r.

Włodzimierz Ostoja-Lniski to twórca rzeźb, obrazów malowanych na szkle i grafiki ludowej. Jest obecnie jednym z nielicznych współczesnych twórców, którzy powrócili do trudnej sztuki drzeworytu. Artysta eksperymentuje, tworząc drzeworyty w różnych odsłonach: poza czarno-białymi grafikami, koloruje je oraz wkomponowuje w obrazy malowane na szkle.

Na ekspozycji można podziwiać ponad 60 dzieł artysty, są to płaskorzeźby, grafiki w technice drzeworytu i malarstwo na szkle. Do końca lat dziewięćdziesiątych to właśnie rzeźba jest główną formą artystycznej ekspresji twórcy. Tworzy zarówno figury, jak i wielofigurowe kompozycje zamknięte w formie płaskorzeźb. Prace wykonywane przez artystę charakteryzują się bogatą polichromią, utrzymaną w charakterystycznej i wyróżniającej jego prace żywej, intensywnej kolorystyce opartej na barwach podstawowych. Na początku XXI w. rozpoczyna przygodę z malarstwem na szkle. W jego pracach dominują przedstawienia chrystologiczne, mariologiczne i hagiograficzne. Tworzy indywidualne obrazy, twórczo nawiązujące do klimatu i stylizacji XIX-wiecznego malarstwa kaszubskiego na szkle. O indywidualnym charakterze drzeworytów świadczą charakterystyczna gruba kreska, brak szrafowań oraz powściągliwość w dekoracji.

Od początku działalności Ostoja-Lniski jest wielokrotnie nagradzany w regionalnych i ogólnopolskich konkursach sztuki ludowej. Prace artysty znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach prywatnych, są prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2007 roku Ostoja-Lniski uhonorowany zostaje przez Marszałka Województwa Pomorskiego stypendium twórczym na realizację projektu „Reaktywacja kaszubskiego malarstwa na szkle oraz rzeźby ludowej”

https://muzeum.swolowo.pl/edukacja/

Możliwość komentowania została wyłączona.