NASZE POMORZE. Rocznik Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie

Rocznik Muzeum Zachodniokaszub­skiego w Bytowie powołany został w 1999 roku. Dotychczas ukazało się 17 numerów pisma. Numer pierwszy wydany został w roku 2000 i był poświęcony w całości naszemu muzeum. Formuła pisma jest jednak znacznie szersza. Wszystkim zeszytom nadaliśmy wspólną nazwę „Nasze Pomorze”. Nazwa ta określa przedmiot zainteresowań pisma w sensie geograficznym. Ale powołując rocznik do życia kierowaliśmy się przeświadczeniem, że istnieje potrzeba stworzenia pisma regionalnego o charakterze popularyzatorskim, a jednocześnie o ambicjach naukowych, pisma posiadającego szeroki ogólnokulturowy charakter, w którym mogliby publikować swoje teksty zarówno naukowcy, jak i amatorzy. Wreszcie pisma, w którym programowo nie odcinano by się od trudnej historii ziemi pomorskiej, ale zauważano, że swoiste cechy kulturowe określające specyfikę regionu trwają tu o wiele dłużej niż od końca II wojny światowej. Udostępniamy łamy pisma dla szeroko rozumianej problematyki regionalnej, aby tworzyć i gromadzić źródła do poznania Kaszub i Pomorza. Jest tu też miejsce dla antropologii współczesności oraz innych dziedzin humanistyki.

Obecnie redaguje zespół:

Barbara Borzyszkowska, Kamil Kajkowski, Maciej Kwaśkiewicz,