CASSUBIA CANTAT

Projekt pod nazwą Cassubia Cantat (festiwal i płyta) jest przedsięwzięciem realizowanym w ramach szeroko zakrojonej działalności etnomuzycznej w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie, odbywającym się cyklicznie od roku 2010. Celem projektu jest rewitalizacja i wprowadzenie we współczesny krwiobieg kultury muzycznej Kaszub dawnych pieśni i utworów pozyskanych w latach 1950-1954 podczas ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego. Materiały muzyczne z tego okresu zgromadzone są obecnie w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Działania Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie doprowadziły do pozyskania około 300 nagrań archiwalnych, które począwszy od pierwszej edycji konkursu, stanowią inspirację nie tylko dla zespołów folklorystycznych odtwarzających dawną muzykę ludową lub w stylu ludowym, ale i muzyków profesjonalnych, reprezentujących różne gatunki muzyczne, takich jak np. Olo Walicki, Robert Jaworski, Tomasz Fopke, Maciej Rychły, Boris Malkovsky czy Dominik Strycharski. Ostatnio np. Filharmonia Kaszubska w Wejherowie wykorzystała muzyczny materiał źródłowy pozyskany przez nasze muzeum z IS PAN do opracowania spektaklu słowno-muzycznego o charakterze opery w języku kaszubskim pod nazwą Rebeka.

Coroczny festiwal Cassubia Cantat zakłada przesłuchania konkursowe zgłaszających się zespołów i wyłonienie laureatów, których interpretacja dawnych nagrań znajdzie się na wydawanej przez Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie płycie.

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie zajmuje się badaniami i popularyzacją wszelkich form związanych z muzyką, nie wyłączając działań teatralnych i pedagogicznych. Popularyzacja dawnej muzyki w nowych odsłonach gwarantuje jej rozwój i trwanie we współczesności jako istotnego elementu tradycji i tożsamości. Dodatkową wartością tego typu działalności jest stałe wzbogacanie repertuaru zespołów ludowych działających w regionie, co jest niezwykle istotne wobec swoistego skostnienia współczesnego repertuaru scenicznego zespołów folklorystycznych.

Działania dotyczące kultury muzycznej Pomorza podejmowane przez Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, w tym festiwal Cassubia Cantat i płyta o tym samym tytule, stanowią niewątpliwie inspirację dla innych w zakresie zarówno działań, jak i debat o muzyce o ludowych korzeniach. W 2009 roku podczas panelu dyskusyjnego w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie poświęconego tym zagadnieniom, próbowano odpowiadać na wiele pytań, m.in. jak definiować muzykę ludową dzisiaj, czym jest ta muzyka, jakie są jej „granice”, wreszcie, czy współczesna muzyka ludowa w ogóle istnieje? Debaty na ten zapomniany nieco temat toczą się z większą intensywnością od momentu opublikowania materiału źródłowego i wydania pierwszej płyty Cassubia Cantat. W 2014 roku np. odbyła się kolejna dyskusja na ten temat w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie, w ramach Pomorskich debat o kulturze: kultura na pograniczu – pogranicza kultury; muzyka pomorska, w której udział wzięli etnografowie, kompozytorzy i profesorowie wyższych uczelni muzycznych.

Organizatorami festiwalu są: Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie o. Bytów, Bytowskie Centrum Kultury.

Idea festiwalu opiera się na materiale muzycznym opublikowanym na płycie CASSUBIA INCOGNITA.

okladka-cassubia

Pobierz Cassubia Incognita – Część 1

Pobierz Cassubia Incognita – Cześć 2

Pobierz Cassubia Incognita Novum

Lista utworów zawartych na płycie w formacie pdf

CASSUBIA CANTAT 2011

okładka

Lista utworów na płycie CASSUBIA CANTAT 2011

 1. Kòle jezóreczka, kòle bëstri wòdë; Marta Labuda ur. 1887 Dąbrówka, pow. Wejherowski, zam. Bolszewo, pow. moski; nagr. Bolszewo, 2 VII 1951 (13)

Ewelina Brzezińska z zespołem Blue Folk

 1. Miała baba jednã krowã; Adam Bieszk ur. 1889 Wiczlino, pow. Wejherowski, zam. Bojano, pow. Wejherowski; nagr. Bojano 4 VII 1951 (43)

The CDN

 1. Bądze biéda, badze biéda; Jan Reich ur. 1895 Gowino, pow. Wejherowski, zam. tamże; nagr. Gowino, 3 VII 1951 (28)

Sarkazm

 1. Òżenił sã wróbel z kawą; Józef Bemowski ur. 1889, zam. Brodnica Górna, pow. kartuski; nagr. Kartuzy, 23 X 1950 (33)

Levino

 1. Trina, Trina, pòle sa; Zofia Döring ur. Bojano, pow. Wejherowski, zam. tamże; nagr. Bojano, 4 VII 1951 (83)

Ò co idze 

 1. Dobrô tobaczka, co ją w rogu noszã; Jacek Dziecielski ur. 1925 Tępcz, pow. Wejherowski, zam. tamże; nagr. Smażyno, pow. Wejherowski, 28 VII 1952 (9)

Morealless

Prezentacje powarsztatowe

Borys Malkovsky

 1. Rheinländer; Jan Taube ur. 1872 Nowy Dwór, pow. Wejherowski, zam. tamże; nagr. Biała, 3 VII 1951 (96)
 2. Czë jô bãdã sëna miala; Otylia Tocke ur. 1881 Gnieżdżewo, pow. Pucki, zam. Strzelno, pow. Pucki; nagr. Strzelno, 7 VII 1951 (10)
 3. Kaszëbskô pòlka; Franciszek Żywicki ur. 1915, zam. Trzebuń,pow. Kościerski; nagr. Trzebuń 17 IX 1951 (98)
 4. Wide, wide Wita, dzeż të bëła; Jan Koziróg ur 1887 Wielka Wieś, pow. Pucki, zam. tamże; nagr. Władysławowo, 5 VII 1951 (84)
 5. Kòséder; Konrad Chrapkowski ur. 1892 Kamień, pow. Wejherowski; nagr. Kamień , 16 XI 1951 (89)

Olo Walicki Kaszëbë

 1. Hej, jadą z tą panną młodą; Zofia Döring ur. 1910 Bojano, pow. Wejherowski, zam. tamże; nagr. Bojano, 4 VII 1951 (2)
 2. Pila, pila gąska na ògrodze; Maria Bizewska ur. 1859 Karwia, pow. Pucki, zam. tamże; nagr. Karwia, 7 VII 1951 (79)
 3. Hej, la, la pilczi dróżką!; Joanna Bojke ur. 1883 Przetoczyno, pow. Wejherowski, zam. Milwino, pow. Wejherowski; nagr. Milwino, 3 VII 1951 (77)
 4. Hej, hej tak pón jedze pò òbiedze; Marta Labuda ur 1887 Dąbrówka, pow. Wejherowski, zam. Bolszewo, pow. Wejherowski; nagr. Bolszewo, 2 VII 1951 (70)

Protokół  z obrad Jury II Przeglądu Konkursowego  Festiwalu Cassubia Cantat  2011

Jury w składzie:

– prof.  L. Kułakowski (przewodniczący)

–  Aleksandra Kucharska  Szefler

–  Jaromir Szroeder

postanowiło:

– Wyróżnić nagrodą w wysokości 350 zł najmłodszych uczestników przeglądu, duet Katarzyny Mańskiej i Pauliny Klasa, za sympatyczny udział w konkursie.

– Za interesujący udział w konkursie wyróżnić nagrodą w wysokości 350 zł zespół Sarkazm

– Nagrodzić za dystans, poczucie humoru i punkowski stosunek do muzyki kaszubskiej nagrodą w wysokości 400 zł zespół Morealless  dodatkowo nagradzając książką prof. Gerarda Labudy „Historia Kaszubów” z zaleceniem jej przestudiowania

–  Wyróżnić zespół Blue Folk i indywidualnie nagrodzić wokalistkę Ewelinę Brzezińską nagrodą w wysokości 750 zł za talent wokalny i interesującą osobowość sceniczną oraz  zaprosić do koncertu laureatów

– Nagrodzić za twórcze podejście do źródłowego materiału muzycznego a w szczególności za ciekawą instrumentację utworu „Wlôzł Michôł na dąbka” nagrodą w wysokości 750 zł zespół „Ò co idze”  i zaprosić  do koncertu laureatów.

– Przyznać Nagrodę Dyrektora Muzeum Zachodniokaszubskiego w wysokości 1.000 zł za twórczą kontynuację folkloru kaszubskiego oraz żywiołowe, radosne wykonanie utworu „Òżenił sã wróbel z kawą” zespołowi Levino z Lęborka i zaprosić zespół do koncertu laureatów

Nagrodę Główną Przeglądu w wysokości 1.500 zł za twórcze podejście do folkloru kaszubskiego, muzykalność, pokorę artystyczną i wdzięk sceniczny Jury postanowiło przyznać zespołowi „The CDN” oraz zaprosić zespół do koncertu laureatów

Bytów 14.08.2011 r.

Nagrody finansowe ufundowano ze środków Ministerstwa spraw Wewnętrznych i Administracji, środków własnych Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Urzędu Miasta w Bytowie, Starostwa Powiatowego w Bytowie, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego.

 

CASSUBIA CANTAT 2012

cassubia cantat 2012 okładka

Lista utworów na płycie CASSUBIA CANTAT 2012

 1. Kòl Nowégò Miasta w jedny wsy – Jan Koziróg; nagr.Władysławowo, 5 VII 1952 r.

Kapela Drążkowskich

 1. Nie powiadajże przed Owczarczyka – wyk. Albert Patock; nagr. Strzelno, 7 VII 1951 r.  Kapela Drążkowskich
 2. Spij, dzeckò, spij – wyk. Bronisław Tępski; nagr. Smażyno, 28 VII 1952 r. Kapela Drążkowskich
 3. Czerwiono jem sała – wyk. Marcin i Anastazja Choszcz; nagr. Podjazy, 2 VIII 1952

Levino

 1. Kòza pòłkła jeża – wyk. Jan Trepczyk; nagr. Kartuzy, 23 X 1950 r.

Levino

 1. Wczerô wieczór sã biczczi gzałë – wyk. Jan Trepczyk; nagr. Kartuzy, 23 X 1950 r.

Morealles

 1. Zaszło słuńce za las – wyk. Augustyn Dampc; nagr. Łebno, 3 VII 1951 r.

Morealles

 1. Lecą gąsczi lecą przez las krząkająco – wyk. Albert Patock; nagr. Strzelno, 7 VII 1951 r.

Morealles

 1. Czë jô bãdã sëna miala – wyk. Otylia Tocke; nagr. Strzelno, 7 VII 1951 r.

Ò co jidze

 1. O du liebe panna mein – wyk. Franciszek Żywicki; nagr. Trzebuń, 17 IX 1951 r.

Ò co jidze

 1. Leżi bót kòle wrót – wyk. Zofia Ceynowa; nagr. Połczyno 5 VII 1951 r.

Ziemia Lęborska

 1. Jô wele jem ten Tóna Szmùgała – wyk. Helena Rosik; nagr. Luzino, 23 X 1950 r.

Ziemia Lęborska

 

PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY III PRZEGLĄDU KONKURSOWEGO FESTIWALU CASSUBIA CANTAT BYTÓW 04.08.2012

Jury III Przeglądu Konkursowego Festiwalu Cassubia Cantat w składzie:

 1. Dawid Martin – przewodniczący
 2. Teresa Treder
 3. Robert Jaworski
 4. Jaromir Szroeder

po wysłuchaniu propozycji muzycznych biorących udział w konkursie zespołów postanowiło wyróżnić:

– panią Izabelę Hopa z zespołu „Ziemia Lęborska” za kultywowanie zanikającej na Kaszubach tradycyjnej gry na skrzypcach nagrodą w wysokości 100 zł

–  pana Roberta Kamińskiego  z zespołu Morealles za wokalne oryginalne podejście do interpretacji kaszubskiej muzyki tradycyjnej nagrodą w wysokości 100 zł

– pana Franciszka Okuń z zespołu Levino za niespotykany artystyczny kunszt gry na diabelskich skrzypcach nagrodą w wysokości 100 zł.

Ponadto jury postanowiło nagrodzić następujące zespoły:

– za humor i nietuzinkowe połączenie tradycji z muzyką popularną nagrodą w wysokości 300 zł zespół    Ò co idze

– za sprawne wykorzystanie wątków muzyki tradycyjnej we współczesnej muzyce alternatywnej nagrodą w wysokości 300 zł zespół Morealles

– za pasję, poświęcenie i kultywowanie kaszubskich tradycji muzycznych nagrodą w wysokości 300 zł zespół Levino

– za ciekawe i zaskakujące rozwiązania aranżacyjne, oryginalność, świeżość, warsztat muzyczny oraz pokorę wobec tradycyjnej materii muzycznej przyznać nagrodę główną w wyskości 2.500 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego zespołowi Kapela Drążkowskich.

 

CASSUBIA CANTAT 2013

cassubia cantat 2013 okładka

Lista utworów na płycie CASSUBIA CANTAT 2013

 1. Strzecha – Zelonô chòjina, pòd nią kòrzenia. Antoni Muza ur. 1880 Sławutowo, pow. pucki, zam. Wejherowo, śpiew; nagr. Wejherowo, 7 VII 1951
 2. Strzecha – Dobrô tobaczka, co ją w rogù noszã. Helena Rosik ur. 1899 Luzino, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew; nagr. Luzino, 23 X 1950
 3. Strzecha – Jidze chłopiec pò miedzë. Józef Bemowski ur. 1889, zam. Brodnica Górna, pow. kartuski, skrzypce, śpiew; nagr. Kartuzy, 23 X 1950
 4. Skład Kolonialny – Bùlwë z mlékã ùsztãpóné. Leokadia Cierocka ur. 1890, zam. Osiny, śpiew; nagr. Kielno, 16 XI 1951
 5. Skład Kolonialny – A dzeż të bëła Dorotkò, dze cnotkò. Agata Mechlińska ur. 1902 zam. Sobieńczyce pow. pucki, śpiew; nagr. Sobieńczyce, 2 VIII 1952
 6. Skład Kolonialny – Psë szczekają, młinka grają. Antoni Tuszka ur. 1888, zam. Olpuch, pow. kościerski, śpiew; nagr. Olpuch 13 XI 1951
 7. Levino – Czerwiono jem sała. Marcin Choszcz ur. 1907, zam. Podjazy, pow. kartuski, śpiew; Anastazja Choszcz ur. 1913, zam. Podjazy, pow. kartuski, śpiew; nagr. Podjazy, 2 VIII 1952
 8. Levino – Tfu, jak jô sã ùrzasła. Adam Bieszk ur. 1889, zam. Bojano, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Bojano, 4 VII 1951)
 9. Levino – Czë jô bãdã sëna miała. Otylia Tocke, ur. 1881, zam. Strzelno, pow. pucki, śpiew; nagr. Strzelno, 7 VII 1951
 10. Anto Kami Szuk – Czerwiono jem sała. Marcin Choszcz ur. 1907, zam. Podjazy, pow. kartuski, śpiew; Anastazja Choszcz ur. 1913, zam. Podjazy, pow. kartuski, śpiew; nagr. Podjazy, 2 VIII 195
 11. Anto Kami Szuk – Òd kòmina do kòmina pãdzy diabeł cepelia. Bronisława Zorn, ur. 1903, zam. Bojano, pow. wejherowski; nagr. Bojano, 4 VII 1951
 12. Anto Kami Szuk – Jidze chłopiec pò miedzë. Józef Bemowski, ur. 1889, zam. Brodnica Górna, pow. kartuski, skrzypce, śpiew; nagr. Kartuzy, 23 X 1950
 13. Damroka Kwidzińska – Hej jadą, jadą z tą panną młodą. Zofia Döring, ur. 1910, zam. Bojano, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Bojano, 4 VII 1951
 14. Damroka Kwidzińska – A dzeż të bëła Dorotkò, dze cnotkò. Agata Mechlińska ur. 1902 zam. Sobieńczyce pow. pucki, śpiew; nagr. Sobieńczyce, 2 VIII 1952
 15. Damroka Kwidzińska – Hej dzéwczã, dawcza naucz sã robic. Zofia Döring, ur. 1910, zam Bojano, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Bojano, 4 VII 1951
 16. We Dwa Kònie – Hej sankò, sankò. Zofia Ceynowa, ur. 1930, zam. Połczyno, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Połczyno, 5 VII 1951
 17. We Dwa Kònie – Kòza pòłkła jeża. Jan Trepczyk, ur. 1907, zam. Wejherowo, śpiew; nagr. Kartuzy, 23 X 1950
 18. We Dwa Kònie – A të miłi tobacznikù. Paweł Tocke, ur. 1918, zam. Strzelno, pow. pucki, śpiew; nagr. Strzelno, 22 X 1950
 19. Ò co idze – Hej la, la pilczi dróżką! Joanna Bojke, ur. 1883, zam. Milwino, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Milwino, 3 VII 1951
 20. Ò co idze – Szedł Pón Jezës prostą dróżką. Klemens Wittbrodt, ur. 1920, zam. Karwia, pow. pucki, śpiew; nagr. Karwia, 7 VII 1951
 21. Morealles – Czedë jidã z karczmë dodom. Michał Samp, ur. 1879, zam. Częstkowo, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Częstkowo, 3 VII 1951
 22. Morealles – A dzeż të bëła Dorotkò, dze cnotkò. Agata Mechlińska ur. 1902 zam. Sobieńczyce pow. pucki, śpiew; nagr. Sobieńczyce, 2 VIII 1952
 23. Hógo Boss – Hej jadą, jadą z tą panną młodą. Zofia Döring, ur. 1910, zam. Bojano, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Bojano, 4 VII 19
 24. Hógo Boss – Hej sankò, sankò. Zofia Ceynowa, ur. 1930, zam. Połczyno, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Połczyno, 5 VII 1951
 25. Hógo Boss – Czerwiono jem sała. Marcin Choszcz ur. 1907, zam. Podjazy, pow. kartuski, śpiew; Anastazja Choszcz ur. 1913, zam. Podjazy, pow. Kartuski, śpiew; nagr. Podjazy, 2 VIII 1952
 26. Sztërë Kòtë – Dzéwczã, dzéwczã, co të môsz. Zofia Döring, ur. 1910, zam. Bojano, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Bojano, 4 VII 1951
 27. Sztërë Kòtë – Nënka mie tu przësłała. Jacek Dziecielski, ur. 1925, zam. Tępcz, pow. wejherowski, śpiew, skrzypce; nagr. Smażyno, 28 VII 1952
 28. Cztërë Kòtë – W zelonym gaju lëstë pôdają. Zofia Döring, ur. 1910, zam. Bojano, pow. wejherowski, spiew; nagr. Bojano, 4 VII 1951

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY PRZEGLĄDU KONKURSOWEGO FESTIWALU CASSUBIA CANTAT 2013

Bytów, 19.10.2013 r.

Spełniając niewdzięczną rolę oceniania nieporównywalnych zjawisk muzycznych Przeglądu Konkursowego Festiwalu Cassubia Cantat 2013 jury w składzie:

 1. Maciej Rychły
 2. Robert Jaworski
 3. Mateusz Rychły

postanowiło przyznać dziewięć równorzędnych nagród w wysokości 200 złotych dla zespołów złączonych słowem i śpiewem kaszubskim:

 1. Anto Kami Szuk – Gdańsk
 2. Damroka Kwidzińska – Gdańsk
 3. Levino – Lębork
 4. Kaszubskie Duo Artystyczne „We Dwa Kònie” (Tomasz Fopke) – Chwaszczyno
 5. Skład Kolonialny – Łąkie
 6. „Strzecha” – Kościerzyna
 7. Sztërë Kòtë – Gdańsk
 8. Morealless – Gdańsk
 9. Hógo Boss – Bytów

Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w wysokości 2.500,00 zł otrzymuje zespół Ò co idze.

Nagrodę tę  jury przyznaje z prośbą do zespołu, by w przyszłości do swojego repertuaru dołączył tematy opublikowane na płycie Cassubia Incognita.  Zespół wspaniale oddaje prawdziwego ducha Kaszub.

Nagrodę specjalną  450,00 zł otrzymuje Robert Kamiński  za niezwykle urokliwą osobowość sceniczną, za żarliwość i prawdę wykonania pieśni kaszubskiej.

Nagrody ufundowali:

Nagroda Główna Przeglądu w wysokości:  2.500,00 zł Marszałek Województwa Pomorskiego

Nagrodę w wysokości 1.200,00 zł – Gmina Bytów

Nagrodę w wysokości 1.000,00 zł – Powiat Bytowski

Nagrodę w wysokości 50,00  złotych – Jaromir Szroeder

 

CASSUBIA CANTAT 2014

cassubia cantat 2014

Lista utworów na płycie CASSUBIA CANTAT 2014

 1. Damroka – Czë jô bãdã sëna miała. Otylia Tocke, ur. 1881, zam. Strzelno, pow. pucki, śpiew; nagr. Strzelno, 7 VII 1951
 2. Damroka – Òżenił jô sã. Antoni Kleba, ur. 1873 Dobrzewino, pow. wejherowski, zam. Dąbrówka, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Wejherowo, 2 VII 1951
 3. Damroka – Dzéwczã, dzéwczã, co të môsz. Zofia Döring, ur. 1910 Bojano,  pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew; nagr. Bojano, 4 VII 1951
 4. Monsigniore Porcellio – Hej dzéwczã, dzéwczã naucz sã robic. Zofia Döring, ur. 1910 Bojano, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew; nagr. Bojano,  4 VII 1951
 5. Monsigniore Porcellio – Òd kòmina do kòmina pãdzy diabeł cepelina. Bronisława Zorn, ur. 1903 Bojano,  pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew; nagr. Bojano, 4 VII 1951
 6. Monsigniore Porcellio – Czerwioné górë, zeloné lasë. Augustyn Bizewski, ur. 1886  Karwia, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; Karwia, nagr. 7 VII 1951
 7. Morealless – Hej dzéwczã, dzéwczã naucz sã robic. Zofia Döring, ur. 1910 Bojano, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew; nagr. Bojano,  4 VII 1951
 8. Morealless – Hej sankò, sankò. Zofia Ceynowa, ur. 1930 r. Połczyno, pow. morski, zam. tamże, śpiew; nagr. Połczyno, 5 VII 1951
 9. Morealless – Psë szczekają, młinka grają. Antoni Tuszka, ur. 1888 r. Wdzydze,  pow. kościerski, zam. Olpuch, pow. kościerski, śpiew; nagr. Olpuch,  13 XI 1951
 10. Ò co idze – Chłopi seką żëto. Anastazja Kotłowska, ur. 1925 Luzino, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew; Cecylia Pielowska, ur. 1887 Luzino, zam. tamże, śpiew;  nagr. Luzino, 30 XII 1945
 11. Ò co idze – Zaszło słunskò za las. Joanna Bojke, ur. 1883 Przetoczyno, pow. wejherowski, zam. Milwino, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Milwino, 3 VII 1951
 12. Ò co idze – Na Głodówkù riczium wir dum. Adam Bieszk, ur. 1889  Wiczlino, pow. wejherowski, zam. Bojano, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Bojano, 4 VII 1951
 13. Skład kolonialny – Kòle Szëbina trzeszczi leszczina. Marta Labuda, ur. 1887  Dąbrówka,  pow. wejherowski, zam. Bolszewo, pow. morski, śpiew; nagr. 2 VII 1951, Bolszewo
 14. Skład kolonialny – Pila, pila gąska na ògrodze. Maria Bizewska, ur. 1859 Karwia, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Karwia, 7 VII 1951
 15. Skład kolonialny – Na Głodówkù riczium wir dum. Adam Bieszk, ur. 1889  Wiczlino, pow. wejherowski, zam. Bojano, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Bojano, 4 VII 1951

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY PRZEGLĄDU KONKURSOWEGO FESTIWALU

CASSUBIA CANTAT 2014

Bytów, 04.10.2014 r.

Spełniając bardzo trudną rolę w ocenie nieporównywalnych zjawisk muzycznych oraz scenicznych Przeglądu Konkursowego Festiwalu Cassubia Cantat 2014, jury w składzie:

 1. Robert Jaworski
 2. Grzegorz Nawrocki
 3. Lawrence Okey Ugwu

Postanowiło przyznać:

Nagrodę Główną Festiwalu w wysokości 2.500,00 zł zespołowi Morealless, za bezkompleksowe i wysoce spójne podejście do korzystania z tradycyjnej muzyki kaszubskiej.

–  Nagrodę w wysokości 1.000,00 zł zespołowi Ò Co Idze, za konsekwencję twórczą oraz doskonalenie warsztatu i śmiałe wprowadzanie do repertuaru nowych elementów muzycznych.

–  Nagrodę w wysokości 250 zł Damroce Kwidzińskiej, za indywidualność w kreowaniu nowego oblicza muzyki kaszubskiej.

–  Nagrodę w wysokości 250 zł Robertowi Kamińskiemu, za niezmienną oryginalność sceniczną.

–  Nagrodę w wysokości 250 zł Tomaszowi Drążkowskiemu, za pomysłowe podążanie ścieżkami kaszubskiej tradycji.

Nagrody ufundowali:

Nagroda Główna Przeglądu w wysokości:  2.500,00 zł Marszałek Województwa Pomorskiego

Nagrodę w wysokości 750,00 zł – Gmina Bytów

Nagrodę w wysokości 1.000,00 zł – Powiat Bytowski

 

CASSUBIA CANTAT 2015

cassubia cantat 2016 b

Lista utworów na płycie CASSUBIA CANTAT 2015

 1. The CDN – Czë jô bãdã sëna miala; Otylia Tocke ur. 1881 Gnieżdżewo, pow. pucki, zam. Strzelno, pow. pucki, śpiew; nagr. Strzelno, 7 VII 1951
 2. The CDN – Szedł Pón Jezës prostą dróżką; Klemens Wittbrodt ur. 1920 Karwia, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Karwia, 7 VII 1951
 3. The CDN – Dzysô  wieselé, witro précz mùszã; Jadwiga Nadolska ur. 1927 Przetoczyno, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew; nagr. Przetoczyno, 3 VII 1951
 4. Levino – Gãsi ùd, miałczi brót; Albert Patock ur. 1897 Strzelno, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Strzelno, 7 VII 1951
 5. Levino – Trzeszczała leszczinka; Jan Gański ur. 1884 Mściszewice, pow. kartuski, zam. tamże, śpiew; nagr. Mściszewice, 7 VII 1951
 6. Levino – Nënka mie tu przësłała; Jacek Dziecielski ur. 1925 Tępcz, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew, skrzypce; nagr. Smażyno, 28 VII 1952
 7. Ò co idze – Éwa pierze na jezorze; Albert Patock ur. 1897 Strzelno, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Strzelno, 7 VII 1951
 8. Ò co idze – Gãsy ùd, miałczi brót; Albert Patock ur. 1897 Strzelno, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Strzelno, 7 VII 1951
 9. Ò co idze – Jô wele jem ten Tóna Szmùgała; Helena Rosik ur. 1899, zam. Luzino, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Luzino, 23 X 1950
 10. Skład kolonialny A të mili tobaczniku; Paweł Tocke ur. 1918 Strzelno, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Strzelno, 22 X 1950
 11. Skład kolonialny – Wszëstkô mòja nôdzeja w ti torbie skórzany; Anna Freiberg ur. 1901 Bojano, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew ; nagr. Bojano, 4 VII 1951
 12. Skład kolonialny – Hej sankò, sankò; Zofia Ceynowa ur. 1930 r. Połczyno, pow. morski, zam. tamże, śpiew; nagr. Połczyno, 5 VII 1951

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY PRZEGLĄDU KONKURSOWEGO FESTIWALU

CASSUBIA CANTAT 2015

 

Bytów, 24.10.2015 r.

Spełniając bardzo trudną rolę w ocenie nieporównywalnych zjawisk muzycznych oraz scenicznych Przeglądu Konkursowego Festiwalu Cassubia Cantat 2015, jury w składzie:

 1. Justyna Jary
 2. Mariusz Bronk
 3. Grzegorz Nawrocki

Postanowiło przyznać:

 1. Nagrodę Główną Festiwalu w wysokości 2.500,00 zł zespołowi Ò Co Idze, za energetyczny i profesjonalny występ oraz za zgranie i dobre brzmienie zespołu.
 2. Nagrodę Specjalną w wysokości 700,00 zł zespołowi Levino, za dbałość o szczegóły kaszubskiej tradycji i szerzenie radosnej nuty folkloru.
 3. Nagrodę Specjalną w wysokości 700,00 zł zespołowi Skład Kolonjalny, za umiejętność łączenia minimalistycznej formy z oryginalnymi tematami muzycznymi.
 4. Nagrodę Specjalną w wysokości 700,00 zł zespołowi The CDN, za innowacyjność i twórcze podejście do wielogłosu i ujmującą nastrojowość utworów.

Nagrody ufundowali:

Nagroda Główna Przeglądu w wysokości:  2.500,00 zł – Marszałek Województwa Pomorskiego

Nagrodę Specjalną w wysokości 700,00 zł – Burmistrz Bytowa

Nagrodę Specjalną w wysokości 700,00 zł – Starostwa Powiatu Bytowskiego

Nagrodę Specjalną w wysokości 700,00 zł – Dyrektor Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY PRZEGLĄDU KONKURSOWEGO FESTIWALU CASSUBIA CANTAT 2016

W Przeglądzie Konkursowym Festiwalu Cassubia Cantat 2016, który odbył się 15 października 2016 r. w Bytowskim Centrum Kultury wystąpiły następujące zespoły/soliści:

 1. Ką-Fa-Ce-La
 2. Knypy (projekt)
 3. eMO
 4. Marceli Morealless
 5. Levino
 6. Damroka Kwidzińska i Mirek Trusiłło
 7. Tadeusz Korthals

 

Jury Przeglądu Konkursowego Festiwalu Cassubia Cantat 2016 w składzie:

 1. Dominik Strycharski
 2. Robert Jaworski
 3. Grzegorz Wantoch Rekowski

Jury postanowiło wyróżnić następujące zespoły:

Zespół Levino: za autentyczność i wytrwałość w kultywowaniu tradycji kaszubskiej, prezencję sceniczną i zaangażowanie

Zespół Ką-Fa-Ce-La: za śmiałość w eksperymentowaniu z materią kaszubskiej muzyki ludowej i oryginalność muzyczną

Zespół eMO: za niezwykłą trafność w aranżacji utworów ludowych

Zespół Marceli Morealless: za ciekawy kierunek poszukiwań na przyszłość, szczególne uznanie za wykonanie ostatniej piosenki

 

Jury przyznało Nagrody Specjalne w wysokości 1.000,00 zł każda, propozycjom artystycznym przygotowanym przez:

Melo: za odwagę, oryginalne podejście, szczerość, autentyczność i wrażliwość artystyczną

Damrokę Kwidzińską i Mirka Trusiłło: za konsekwentne poszukiwanie prawdy w interpretacji kaszubskiej muzyki ludowej

Knypy (projekt): za autentyczność brzmień, oryginalność aranżacji i pokorę w poszukiwaniu formy przekazu materiału źródłowego w rozbudowanej formie muzycznej

 

Nagrodą Główną Festiwalu w wysokości 2.500,00 zł uhonorowano

Tadeusza Korthals: za oryginalność, twórcze podejście do tematów, wyjątkowość i nowoczesność kreacji artystycznej

 

Nagrody ufundowali:

Nagroda Główna Przeglądu w wysokości:  2.500,00 zł – Marszałek Województwa Pomorskiego

Nagrody Specjalne i wyróżnienia – Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie i Gmina Bytów

 

 

 

 

 

 

Lista utworów na płycie Cassubia Cantat 2016:

 1. Levino – Bądã jô jezdzył we dnie a w nocë; Klemens Wittbrodt ur. 1920 Karwia, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Mściszewice, 2 VIII 1952
 2. Levino – Hej sankò, sankò; Zofia Ceynowa ur. 1930 r. Połczyno, pow. morski, zam. tamże, śpiew; nagr. Połczyno, 5 VII 1951
 3. Levino – Kòle jezóreczka, kòle bëstri wòdë; Marta Labuda ur. 1887 Dąbrówka, pow. wejherowski, zam. Bolszewo, pow. morski, śpiew; nagr. Bolszewo, 2 VII 1951
 4. Damroka Kwidzińska i Mirek Trusiłło – Nënka mie tu przësłała; Jacek Dziecielski, ur. 1925, zam. Tępcz, pow. wejherowski, śpiew, skrzypce; nagr. Smażyno, 28 VII 1952
 5. Damroka Kwidzińska i Mirek Trusiłło – Kòle jezóreczka, kòle bëstri wòdë; Marta Labuda ur. 1887 Dąbrówka, pow. wejherowski, zam. Bolszewo, pow. morski, śpiew; nagr. Bolszewo, 2 VII 1951
 6. Tadeusz Korthals – Hej sankò, sankò; Zofia Ceynowa ur. 1930 r. Połczyno, pow. morski, zam. tamże, śpiew; nagr. Połczyno, 5 VII 1951
 7. Tadeusz Korthals – Sykòrka sã òzgrzebiała; Marta Gańska ur. 1919 Mściszewice, pow. kartuski, zam. tamże, śpiew, nagr. Mściszewice, 2 VIII 1952
 8. Tadeusz Korthals – Leżi bót kòle wrót; Zofia Ceynowa ur. 1930 Połczyno, pow. morski, zam. tamże , śpiew; nagr. Połczyno 5 VII 1951
 9. Marceli Morealless – Leżi bót kòle wrót; Zofia Ceynowa ur. 1930 Połczyno, pow. morski, zam. tamże , śpiew; nagr. Połczyno 5 VII 1951
 10. Marceli Morealless – Rają téż mie kawalera; Jacek Dziecielski ur. 1925 Tępcz, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew, skrzypce; nagr. Smażyno, 28 VII 1952
 11. Marceli Morealless – Czerwiono jem sała; Marcin Choszcz ur. 1907, zam. Podjazy, pow. kartuski, śpiew; Anastazja Choszcz ur. 1913, zam. Podjazy, pow. kartuski, śpiew; nagr. Podjazy, 2 VIII 1952
 12. Kąfacela – Kòwôl; Franciszek Darga ur. 1873, zam. Sławutówko, pow. morski, skrzypce; nagr. Strzelno, 23 X 1950
 13. Kąfacela – Żużkôjle, żużkôj do wieczórka; Marta Labuda 1887 Dąbrówka, pow. wejherowski, zam. Bolszewo, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Bolszewo, 2 VII 1951
 14. Kąfacela – Kaszëbskô pòleczka; Franciszek Żywicki ur. 1915, zam. Trzebuń, pow. kościerski, skrzypce; nagr. Trzebuń, 17 IX 1951
 15. Knypy – Gãsy ùd, miałczi brót; Albert Patock ur. 1897 Strzelno, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Strzelno, 7 VII 1951
 16. Knypy – Nie pòwiadôjże przed òwczarczikã; Albert Patock ur. 1897 Strzelno, pow. morski, zam. tamże, śpiew; nagr. Strzelno, 7 VII 1951 dwojak 92
 17. Knypy – Hej la, la pilczi dróżką!; Joanna Bojke, ur. 1883, zam. Milwino, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Milwino, 3 VII 1951
 18. Knypy – Bùlôszk; Augustyn Dopke ur. 1902 r. Gniewowo, pow. wejherowski, zam. Biała, pow. wejherowski, skrzypce; nagr. Biała, 3 VII 1951
 19. Melo – Czë jô bãdã sëna miala; Otylia Tocke ur. 1881 Gnieżdżewo, pow. pucki, zam. Strzelno, pow. pucki, śpiew; nagr. Strzelno, 7 VII 1951
 20. Melo – Psë szczekają, młinka grają; Antoni Tuszka ur. 1888 r. Wdzydze, pow. kościerski, zam. Olpuch, pow. kościerski, śpiew; nagr. Olpuch, 13 XI 1951
 21. Melo – Pila, pila gąska na ògrodze; Maria Bizewska ur. 1859 Karwia, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Karwia, 7 VII 1951
 22. eMo – Hej, jadą z tą panną młodą; Zofia Döring ur. 1910 Bojano, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew; nagr. Bojano, 4 VII 1951
 23. eMo Dobrô tobaka, co jążdi chwôli; Rozalia Zelke ur. 1924 Wielka Wieś, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Wielka Wieś, 5 VII 1951
 24. eMo – Miała baba jednã krowã; Adam Bieszk ur. 1889 Wiczlino, pow. wejherowski, zam. Bojano, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Bojano 4 VII 1951
 25. Dominik Strycharski – Improwizacja I
 26. Dominik Strycharski – Improwizacja II
 27. Dominik Strycharski – Improwizacja III
 28. Dominik Strycharski – Improwizacja IV

 

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY  PRZEGLĄDU KONKURSOWEGO FESTIWALU CASSUBIA CANTAT 2017

 

 

 

 

 

W Przeglądzie Konkursowym Festiwalu Cassubia Cantat 2017, który odbył się 28 października 2017 r. w Bytowskim Centrum Kultury wystąpiły następujące zespoły/soliści:

 1. Elektro Knypy
 2. Gołczewskie Babeczki
 3. Cubanos Partyzanos
 4. Domòcezna
 5. Staś i Mel

 

Jury Przeglądu Konkursowego Festiwalu Cassubia Cantat 2017 w składzie:

 1. Maciej Rychły
 2. Mateusz Rychły
 3. Olo Walicki
 4. Tadeusz Korthals

postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 1. Wyróżnienia w wysokości 500,00 zł każde:

Cubanos Partyzanos: za stworzenie postaci tancerza – solisty zainspirowanej kaszubskimi śpiewkami wędrownymi

Zespół Gołczewskie Babeczki: za muzyczne zarządzanie Gołczewem i regionalną dbałość o akustyczne środowisko swojej wsi

 

 1. Nagrody Specjalne w wysokości 1000,00 zł każda:

Zespół Staś i Mel: za zdrowy terroryzm muzyczny rozwiązujący odwieczną sprzeczność pomiędzy przeszłością a przyszłością i stworzenie spójnego estetycznie przekazu artystycznego

Zespół Domòcezna: za świadomość, wrażliwość, dbałość aranżacyjną, żywiołowość  i radość muzykowania

 

 1. Nagroda Główna Festiwalu w wysokości 2500,00 zł

Zespół Elektro Knypy: za twórcze poszukiwanie nowego kontekstu dla form muzycznych pochodzących z przeszłości, dramaturgię i odwagę muzyczną, doceniając również nonszalancję w łączeniu form i stylów.

Nagrody ufundowali:

Nagroda Główna Przeglądu w wysokości:  2.500,00 zł – Marszałek Województwa Pomorskiego

Nagrody Specjalne i wyróżnienia w wysokości 1.500,00 zł – Burmistrz Bytowa

Nagrody Specjalne i wyróżnienia w wysokości  1.500,00 zł – Dyrektor Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie

 Lista utworów:

 1. Gołczewskie Babeczki – Leżi bót kòle wrót; Zofia Ceynowa ur. 1930 Połczyno, pow. morski, zam. tamże , śpiew; nagr. Połczyno 5 VII 1951
 2. Gołczewskie Babeczki – Hej sankò, sankò; Zofia Ceynowa ur. 1930 r. Połczyno, pow. morski, zam. tamże, śpiew; nagr. Połczyno, 5 VII 1951
 3. Gołczewskie Babeczki – Kòle jezóreczka, kòle bëstri wòdë; Marta Labuda ur. 1887 Dąbrówka, pow. wejherowski, zam. Bolszewo, pow. morski, śpiew; nagr. Bolszewo, 2 VII 1951
 4. Gołczewskie Babeczki – Dobrô tobaka, co jążdi chwôli; Rozalia Zelke ur. 1924 Wielka Wieś, pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Wielka Wieś, 5 VII 1951
 5. Domòcezna Òżenił sã wróbel z kawą; Józef Bemowski ur. 1889 Brodnica Górna, pow. kartuski, zam. tamże, śpiew; nagr. Kartuzy, 23 X 1950
 6. Domòcezna – Jô wele jem ten Tóna Szmùgała; Helena Rosik ur. 1899, zam. Luzino, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Luzino, 23 X 1950
 7. Domòcezna – Kòle jezóreczka, kòle bëstri wòdë; Marta Labuda ur. 1887 Dąbrówka, pow. wejherowski, zam. Bolszewo, pow. morski, śpiew; nagr. Bolszewo, 2 VII 1951
 8. Staś i Mel – Lecą gąsczi lecą przez las krząkająco; Albert Patock ur. 1897 Strzelno pow. pucki, śpiew, zam. tamże; nagr. Strzelno, 7 VII 1951 r.
 9. Staś i Mel – Czë jô bãdã sëna miala; Otylia Tocke ur. 1881 Gnieżdżewo, pow. pucki, zam. Strzelno, pow. pucki, śpiew; nagr. Strzelno, 7 VII 1951
 10. Staś i Mel – A dzeż të bëła Dorotkò, dze cnotkò; Agata Mechlińska ur. 1902 Sobieńczyce pow. pucki, zam. tamże, śpiew; nagr. Sobieńczyce, 2 VIII 1952
 11. Cubanos Partyzanos – Trina, trina pòjle sã; Zofia Döring ur. 1910 Bojano, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew; nagr. Bojano, 4 VII 1951
 12. Cubanos Partyzanos – Czedë jidã z karczmë dodom; Michał Samp, ur. 1879 Częstkowo, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew; nagr. Częstkowo, 3 VII 1951
 13. Cubanos Partyzanos – Na Ti to łączce tam sedzi zając; Leon Stefanowski, ur. 1898 Wejherowo, zam. tamże, śpiew; nagr. Wejherowo 2 VII 1951
 14. Elektro Knypy – Òto dzadek; Leon Słowa, ur. 1888 Sychowo, pow. wejherowski, zam. tamże, śpiew; nagr. Sychowo 2 VII 1951
 15. Elektro Knypy O du liebe panna mein; Franciszek Żywicki, ur. 1915 Trzebuń, pow. kościerski, zam. tamże, śpiew; nagr. Trzebuń, 17 IX 1951 r.
 16. Elektro Knypy – Miejski Kaszëba; wariacja muzyczna inspirowana kaszubską muzyką tradycyjną
 17. Tadeusz Korthals – Jô sã przëzdrza do ògroda; Waleria Grablowska, ur. 1906 Rębiechowo, pow. kartuski, zam. Bojano, pow. wejherowski, śpiew; nagr. Bojano 4 VII 1951 (prezentacja pozakonkursowa laureata Nagrody Głównej Cassubia Cantat 2016)

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY  PRZEGLĄDU KONKURSOWEGO FESTIWALU CASSUBIA CANTAT 2018

 

 

 

 

Bytów, 20.10.2018 r.

Jury Przeglądu Konkursowego Festiwalu Cassubia Cantat 2018 w składzie:

 1. Maciej Rychły
 2. Robert Jaworski
 3. Olo Walicki
 4. Mateusz Rychły
 5. Zuzanna Ciszewska
 6. Jacek Próściński

postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę wysokości 300,00 zł otrzymuje:

Kłączyn: za wierność, wytrwałość i odwagę sceniczną.

Nagrodę wysokości 500,00 zł otrzymuje:

Helena Szroeder: za wzruszające wykonanie piosenki kaszubskiej i odwagę sceniczną.

 

Nagrody, wysokości 800,00 zł każda, otrzymują:

Tomasz Fopke i Wojciech Złoch: za błyskotliwość warsztatową i wysoki poziom wykonawczy.

Gòsce z Nordё: za świadomość stylistyczną i umiejętność posługiwania się nią w tradycyjnych pieśniach kaszubskich.

 

Nagrody, wysokości 1 300,00 zł każda, otrzymują:

Sir Nick Mc Oviec: za spontaniczność, szczerość i rewolucyjne wykorzystanie sitaru.

Knope Novum: za twórcze poszukiwanie nowego kontekstu dla form muzycznych pochodzących z przeszłości.

 

Nagrodę Główną Festiwalu wysokości 2.500,00 zł otrzymuje:

Magdalena Lesiecka: za wysokie kompetencje dotyczące kultury etnicznej, bezkompromisowość, autentyczność, minimalizm, świadomość dramaturgiczną, mocną obecność na scenie i świadome operowanie centrum tonalnym i dynamiką.

Nagrody ufundowali:

Nagroda Główna Przeglądu w wysokości  2.500,00 zł – Marszałek Województwa Pomorskiego

2.000,00 zł – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

1.500,00 zł – Burmistrz Bytowa

1.500,00 zł – Dyrektor Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie

 

 

 

Lista utworów:

CD 1

Przesłuchania konkursowe Festiwalu Cassubia Cantat 2018

1, 2, 3, 4, 5          Magdalena Lesiecka

6, 7, 8                   Knope Novum

9, 10, 11               Sir Nick Mc Oviec

12, 13, 14            Gòsce z Nordё

15, 16, 17            Tomasz Fopke i Wojciech Złoch

18, 19, 20            Helenka Szroeder

21, 22, 23            Kłączyn

 

CD 2

Koncert finałowy Festiwalu Cassubia Cantat 2018 inspirowany pieśniami ze zbioru „Pieśni ludu pomorskiego. Pieśni z Kaszub południowych” Łucjana Kamieńskiego

1, 2,3                                     „Kaszuby jare”, Maciej Rychły – instrumenty ludowe; Mateusz Rychły – gitara, perkusjonalia

4, 5                                        „Polska ludowa”, Robert Jaworski – lira korbowa, instrumenty strunowe, śpiew; Zuza Olszewska – skrzypce, śpiew

6                             „285 Pieśni ludu pomorskiego według Łucjana Kamieńskiego”

Koncepcja i reżyseria: Olo Walicki

Jacek Labijak – głos; Olo Walicki – kontrabas, elektronika; Jacek Próściński – perkusja, elektronika