EDUKACJA

Oferta edukacyjna

ZAJĘCIA MUZEALNE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ZAGRODZIE STYP-REKOWSKICH W PŁOTOWIE

płotowo-8

Dawne zwyczaje na Zagrodzie

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Zagroda Styp-Rekowskich w Płotowie zaprasza na jesienne warsztaty etnograficzne poświęcone dawnym zwyczajom na Kaszubach:

Warsztaty edukacyjne „Od owieczki do wełniaczka”:

– dzieci poznają historię hodowli owiec na Kaszubach;

– rozmawiają o pożyteczności owiec;

– oglądają i uczą się rozpoznawać runo, skórę, wełnę, wyroby itp.;

– samodzielnie wykonują wełnianą lalkę z kolorowych gałganków

Czas 45-60 minut

Liczba osób w grupie – do 45

Koszt 15 zł/osoba

Poczuj się artystą ludowym” spotkanie poświęcone tradycyjnemu wzornictwu na Kaszubach połączone z nowoczesnym dizajnem. Uczestnicy wykonają lampiony zainspirowane kaszubskimi wzorami – malowanie na szkle.

czas: ok 60 minut;

koszt: 20 zł/osoba

Zajęcia prowadzi mgr Gabriela Pluto-Prądzyńska 

Zgłoszenia pod nr tel. 784 123 623, 59 822 86 15 lub email: gabriela@muzeumbytow.pl

 

Muzeum zapewnia wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć, istniej również możliwość zapewnienia transportu (dodatkowa opłata)

Zapraszamy serdecznie!

Oferta dla przedszkoli i szkół podstawowych 2022/23

W programie:

„Na kaszubskiej Zagrodzie” – warsztaty poświęcone architekturze dawnych zagród wiejskich, dzieci dowiedzą się jak wyglądało dawniej budownictwo. Następnie same skonstruują makietę z własną zagrodą.

„Dzieciństwo naszych babć – warsztaty dotyczące dawnych tradycyjnych zabaw na Kaszubach połączone z pracami ręcznymi. Uczestnicy uszyją własną przytulankę.

„Co jadali nasi dziadkowie” – warsztaty związane z tradycjami kulinarnymi na Pomorzu. Dzieci dowiedzą się co jadano na Kaszubach, ale też jakie skarby do pomorskiej kuchni wnieśli Ukraińcy, Niemcy czy Litwini. Wspólne wypiekanie wafli na placie.

Co tam w jeziorze pływa” – spotkanie poświęcone rybołówstwu na Kaszubach, dzieci wykonają pracę nawiązującą do mieszkańców naszych jezior.

Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy u Gabrieli Pluto-Prądzyńskiej pod nr tel. 784 123 623 lub mail gabriela@muzeumbytow.pl, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. (Istnieje również możliwość przyjęcia grup zorganizowanych – po wcześniejszym umówieniu)

Koszt: jedno spotkanie – 15-18 zł /osoba

Czas 60-75 minut

Liczba osób w grupie do 50

Zapraszamy serdecznie!


ZAJĘCIA MUZEALNE W ZAMKU

Informacje praktyczne:

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00, jest również możliwość organizacji zajęć grupowych w soboty po wcześniejszym umówieniu.
Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne!
Lekcje płatne: możliwość negocjacji ceny.
Liczba uczestników spotkania min. 10 osób, max. 30 -50 osób.

BIEŻĄCĄ OFERTĘ PROSIMY ŚLEDZIĆ TAKŻE W „AKTUALNOŚCIACH”

„W kaszubskiej zagrodzie”

 dla przedszkolaków i uczniów klas I – IV szkoły podstawowej:

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie zaprasza  dzieci klas I – IV na zajęcia  pt. „ W kaszubskiej zagrodzie”, które odbywać się będą w scenerii stałej ekspozycji etnograficznej. Uczestnicy poznają działanie i zastosowanie dawnych sprzętów. Poznają wnętrze  domu, wyposażenie kuchni, podział obowiązków, zajęcia dzieci, warunki życia  i dietę. Podczas zajęci wspólnie ułożymy plan dnia , codzienną i świąteczną dietę, poznamy zabawy, w które bawiono się na Kaszubach.

Koszt: 40 zł grupa

Czas trwania: 40 min

Grupy: min 15/max 25 osobowe

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych:

1. Współczesna sztuka ludowa Kaszub z uwzględnieniem stroju ludowego.

Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością sztuki, obejrzą rzeźbę ludową, wyroby hafciarskie, obrazy malowane na szkle. W trakcie zajęć zostanie im przekazana wiedza na temat regionu, sztuki ludowej, kaszubskiego stroju ludowego.

2. Wielokulturowy Bytów, czyli lokalna mozaika etniczna.

Uczestnicy spotkania poznają pojęcia wielokulturowości i tożsamości kulturowej. Dowiedzą się również, jakie mniejszości narodowe zamieszkują ziemie powiatu bytowskiego zapoznają się z ich kulturą.

3. Polskie stroje ludowe.

Zajęcia oparte na prezentacji multimedialnej i pogadance, pozwolą uczestnikom spotkania zapoznać się z rozmieszczeniem, bogactwem i różnorodnością polskiego stroju ludowego.

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów klas VI-VII szkół podstawowych i ponadpodstawowych:

1. „Ostry sędzia Bytowa” – o katowskim mieczu, kacie i jego ofiarach.

Prezentacja bytowskiego miecza katowskiego z XVI – XVII wieku (depozyt z Muzeum Narodowego w Szczecinie eksponowany w bytowskim muzeum od 2014 roku). Wykład z pokazem slajdów – ikonografia dotycząca kata, tortur i procesów o czary.

2. Gryfy, Gryfici i pomorskie czarownice.

Spotkanie przybliżające sylwetki książąt zachodniopomorskich oraz ich związki z ziemią bytowską i zamkiem. W zarys historii Gryfitów wplecione wątki pomorskich procesów o czary. Wykład, pokaz slajdów, zwiedzanie wystawy stałej (I piętro Domu Zakonnego, Sala Gryfitów)

3. Majstersztyk. Sztuka dawna i rzemiosło w zbiorach Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Lekcja w formie wykładu z pokazem slajdów oraz zwiedzanie historycznej wystawy stałej na I piętrze Domu Zakonnego ze zwróceniem uwagi na najcenniejsze zabytki, m.in. elementy z dawnego wystroju kościoła św. Jerzego w Bytowie oraz muzealną kolekcję mebli – w tym sygnowaną szafę gdańską autorstwa Johanna Christopha Angerera.

Prowadząca: Katarzyna Juchniewicz, tel. 59 822 26 23 lub 59 822 86 19 kj@muzeumbytow.pl

W ofercie edukacyjnej muzeum znajdują się także zajęcia związane z tematyką roku obrzędowego. Szczegóły prosimy śledzić w zakładce „Aktualności”.

Dla młodszych dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli:

PONIEDZIAŁKI Z BAJKI

Bajka od początku dziejów była podstawowym źródłem rozumienia oraz przekazywania prawd świata, dlatego też ona właśnie, jest punktem wyjścia każdego z zajęć.

Poniedziałki z bajki to całoroczny cykl spotkań twórczych mających na celu popularyzowanie folkloru i sztuki ludowej wśród najmłodszych.

Daj się ponieść morskim falom zapisanym w kaszubskiej legendzie rybackiej lub rusz papierowym tropem za kogucikiem i kurką.

Szczegóły oraz zapisy: Magdalena Sudoł, tel. 783 699 739, magda@muzeumbytow.pl

Koszt: ustalany na bieżąco w zależności od tematu

Czas trwania: do 45min

Grupy: max 25 osobowe

Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-10 lat

BURCZĄCE BASY

Warsztaty podczas, których dzieci zapoznają się z kaszubskim instrumentarium tradycyjnym oraz eksperymentalnym, wykonują własny instrument – grzechotkę.

Spotkanie ma uświadomić małym odbiorcom, że instrumenty wcale nie muszą być wyszukane i skomplikowane, wręcz przeciwnie – dźwięki można wydobywać niemal ze wszystkich przedmiotów.

Szczegóły oraz zapisy: Magdalena Sudoł, tel. 783 699 739, magda@muzeumbytow.pl

Koszt: 15zł/os

Czas trwania: do 60min

Grupy: max 25 osobowe

Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat

WARSZTATY W ZAMKU

Zapraszamy na zajęcia zatytułowane „FILCOWANIE BOMBEK, DOMOWE RĘKODZIEŁO”, przeznaczone dla starszych przedszkolaków i młodzieży szkolnej.

Bombka filcowa – nie owijając w bawełnę – jest wspaniała, lekka, puszysta, kojarzy się z zimą, ciepłym zaciszem domowym, Świętami Bożego Narodzenia. Jest miła w dotyku, nigdy się nie potłucze, wyraża ciepłe i serdecznie grudniowe pozdrowienia.

Efektem zajęć będzie wykonana przez każdego ucznia bombka, którą zabierze ze sobą do domu, aby stała się ozdobą choinki.

Czas trwania warsztatu: około 45 minut.

Grupy maksymalnie 25. osobowe.

Koszt od osoby:  15 zł

Zapisy (prowadząca): Justyna Orlikowska, 784 027 433

………………………………………………………………………………………………………………

Zapraszamy także na zajęcia zatytułowane „SZKLANE OZDOBY BOŻONARODZENIOWE”, przeznaczone dla przedszkolaków i młodzieży szkolnej.

Efektem zajęć będzie wykonany przez każdego ucznia bożonarodzeniowy stroik, który zabierze ze sobą do domu, aby stał się ozdobą świątecznego stołu.

Czas trwania warsztatu: około 45 minut.

Grupy maksymalnie 25. osobowe.

Koszt od osoby: 20 zł

Zapisy (prowadząca): Justyna Orlikowska, 784 027 433

……………………………………………………………………………………………………………

Wszystkim miłośniczkom samodzielnie robionych świątecznych ozdób polecamy warsztaty pt. „PAPIEROWE BOMBKI”. Zobacz jakie bombki na choinkę z papieru można zrobić i przekonaj się, że to wcale nie jest takie trudne.

Efektem zajęć będzie wykonana przez każdego ucznia bombka, którą zabierze ze sobą do domu, aby stała się ozdobą choinki.

Zajęcia przeznaczone dla przedszkolaków i młodzieży szkolnej.

Czas trwania warsztatu: około 45 minut.

Grupy maksymalnie 25. osobowe.

Koszt od osoby:  10 zł

Zapisy (prowadząca): Justyna Orlikowska, 784 027 433

…………………………………………………………………………………………………………