EDUKACJA

Oferta edukacyjna

ZAJĘCIA MUZEALNE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ZAGRODZIE STYP-REKOWSKICH W PŁOTOWIE

płotowo-8

RODZINA JEST JAK DRZEWO – zajęcia rozpoczynają się krótkim przedstawieniem niezwykłych losów rodziny Styp-Rekowskich i ich rodzinnego gniazda (opis ciekawostek dotyczących sadu, starej gruszy, psa Hektora).Następnie uczestnicy zajęć biorą udział w zabawie polegającej na zasiadaniu do wspólnego stołu; dzieci odgrywają role członków rodziny Styp-Rekowskich siadając przy stole w określonym porządku.Część warsztatowa: samodzielne wykonanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.Pomoce: papier, kredki/ołówki.

STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ! – zajęcia rozpoczynają się rozmową na temat ulubionych dań uczestników. Rozmowa jest punktem wyjścia do opowieści o dawnych potrawach i sposobach ich przyrządzania. Oglądając mapę ustalamy źródła pochodzenia różnych produktów ( jeziora – ryby, las – grzyby, owoce leśne).Następnie, pracując w grupach, uczestnicy ustalają menu pięciu codziennych posiłków w domu Styp-Rekowskich. Zabawa odbywa się z wykorzystaniem kartoników z nazwami potraw.Część warsztatowa: palenie, mielenie i parzenie kawy zbożowej.Pomoce: ziarno pszenicy, zaplecze kuchenne.

W KRAINIE OPOWIEŚCI. GADKI Z PŁOTOWA – podczas zajęć dzieci zapoznają się z kilkoma legendarnymi historiami dotyczącymi okolicy Płotowa. Głównym punktem spotkania jest przedstawienie opowieści z oprawą muzyczną. Następnie dzieci biorą udział w rozmowie o znaczeniu opowieści i biorą udział w zabawie w opowiadacza. Zabawa odbywa się w oparciu o losowanie kartoników z rysunkami, które kierują narracją wymyślanej historii.

WYPĘDZANIE SZCZURÓW, O ŚWIĘTACH I ZWYCZAJACH NA KASZUBACH – podczas zajęć opisane zostają wybrane święta: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dożynki – z podkreśleniem ich odmienności od dzisiejszego stylu świętowania, a także charakterystyczne zwyczaje, jak swaty czy pusta noc. Obok rozmowy o świętach pojawi się wątek zapomnianych domowych zajęć i zwyczajów, takich jak wypiek chleba, darcie pierza, wypędzanie szczurów. Uczestnicy zajęć biorą udział w uroczystym wypędzeniu szczurów z domu Styp-Rekowskich ( wspólnie uczymy się krótkiej formułki i wyprowadzamy szczury z budynku). Część warsztatowa: samodzielne wykonanie figurki szczura. Pomoce: papier, ołówki, nożyce.

Prowadząca: Ewa Drążkowska, tel. 784 556 515

Cena: 5 zł od uczestnika
Czas: trwania zajęć ok. 45
Grupy: min 15 / max 30 osób

 

Oferta zajęć edukacyjnych:

„Choinka na ludowo”

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie zaprasza do swojego oddziału – Zagrody Styp-Rekowskich w Płotowie na zajęcia związane z nadchodzącymi świętami.

Uczestnicy dowiedzą się, że nie zawsze w kaszubskich domach stawiano choinki, co Kaszubi stawiali na wigilijnym stole, dlaczego nie trzeba bać się gwiżdży i po co gospodarz „bił” drzewka w sadzie.

W części warsztatowej poznają tradycyjne materiały i techniki wykonania powszechnych dawniej ozdób oraz własnoręcznie nadadzą kształt choinkowym pierniczkom.

Zajęcia dwugodzinne dla grup do 24 osób. Koszt 10 zł od osoby (w cenie bilet wstępu do Zagrody, materiały potrzebne w części warsztatowej, poczęstunek gorącym napojem).

Informacje i zapisy na zajęcia: Alina Werochowska, tel. 607-168-629.

„Ziołowe smaki”

Zapraszamy przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na zajęcia w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie, które poświęcone będą tradycjom zielarskim na Kaszubach.

Lekcje muzealne poświęcone zielarstwu:

W programie:

– rozpoznawanie nasion ziół i jadalnych roślin ogrodowych

– rozpoznawanie dziko rosnących ziół i sposoby ich suszenia

– nasiona jadalne – m.in. zboża, siemię lnu, słonecznik, pestki dyni, babka płesznik, czarnuszka, mak, kozieradka, ziarna jałowca

– tworzenie znaczników na rabaty

– przygotowanie swojskiej kawy zbożowej lub herbat ziołowych

Dodatkowo:

– możliwość wyjścia na Górę Siemierzycką – ok. 1,5 h

– możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie

– spacer do oddalonego o ok. 300 m cmentarza z grobowcem rodu Styp-Rekowskich i Bernarda Werry – bohaterów polsko-niemieckiego pogranicza

Koszt udziału w zajęciach 10 zł/os. W cenie bilet wstępu do Zagrody (ekspozycje stałe – poświęcona historii rodu Styp-Rekowskich, sprzęty kaszubskiego gbura – eksponaty wielkogabarytowe), materiały plastyczne).

Czas trwania zajęć 2 godziny lekcyjne. Grupa do 30 osób.

Na terenie Zagrody udostępniamy miejsce na ognisko z grillem – istnieje możliwość przywiezienia kiełbasek i urządzenia pikniku. Drewno – 30 zł.

 

 

„Pracowita kaszubska jesień”

Czym dawniej zapełniano długie jesienne wieczory? Spotykano się, rozmawiano, opowiadano historie, a przy tym wykonywano typowe dla tego okresu prace, jak np. przędzenie, tkanie, szycie, darcie pierza. To był też najdogodniejszy w roku czas na wszelkiego rodzaju robótki ręczne.

Zachęcamy do udziału w zajęciach przygotowanych w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej spędzano wieczory w kaszubskich domach, poznają prace, jakich dzisiaj już się nie wykonuje oraz sami wezmą w dłonie igłę z nitką i wykonają kolorowy, jesienny igielnik.

Koszt udziału to 10 zł/os. W cenie bilet wstępu na ekspozycje w Zagrodzie, materiały plastyczne, poczęstunek gorącym napojem (do wyboru tradycyjna kawa zbożowa z mlekiem lub ziołowa herbata).

Czas trwania zajęć 2 godziny lekcyjne. Grupa do 30 osób.

Kontakt: Alina Werochowska tel. 607 168 629 lub 59 333 22 34

 

 

ZAPRASZAMY TAKŻE DO MUZEUM SZKOŁY POLSKIEJ W PŁOTOWIE /WSTĘP BEZPŁATNY/

 

358357356355354364363362361360

 

ZAJĘCIA MUZEALNE W ZAMKU

Informacje praktyczne:

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00
Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne.
Lekcje płatne: 1 zł od osoby (warsztaty – 2 zł)
Liczba uczestników spotkania min. 10 osób, max. 30 osób.
Nie prowadzimy lekcji muzealnych w okresie: 1 czerwca – 31 sierpnia.

 

Lekcje muzealne dla przedszkolaków i uczniów klas I – III szkoły podstawowej:

„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą dziecięcą  zabawę.

Jak co roku Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 6 do 12 lat na wspólną zabawę połączoną z opowieścią o tradycjach wróżbiarskich oraz prezentację najpopularniejszych wróżb.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00

Zapisy od 13 listopada pod nr tel. 059 822 86 15 , email: gabriela@muzeumbytow.pl

Spotkania poprowadzi  Gabriela Pluto – Prądzyńska

Koszt 2 zł/os.

czas trwania ok. 45 min.

 

Lekcje muzealne dla przedszkolaków i uczniów klas I – III szkoły podstawowej:

 

„Idą święta, choinki czas” –  trochę historii i tradycji

Termin (listopad-grudzień 2017 r.)

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) i szkolnym (6-12 lat) na zajęcia związane z tradycją Bożego Narodzenia. Spotkania poświęcone będą choince. Dzieci poznają m.in.: historię choinki bożonarodzeniowej, czy było coś przed choinką? misja św. Bonifacego, historia choinki z niedźwiedziem w tle, z Niemiec do Polski, choinka na Kaszubach, magiczna moc ozdób.

W trakcie spotkania oprócz opowieści o historii choinki, dzieci własnoręcznie wykonają ozdoby zainspirowane ludowymi zabawkami choinkowymi

Zapisy od 15 listopada pod nr tel. 059 822 86 17 lub 501 033 103, email: basiak@muzeumbytow.pl

Spotkania poprowadzi komisarz wystawy Barbara Koszela.

Koszt 2 zł/os.

czas trwania ok. 45 min.

 

PONIEDZIAŁKI Z BAJKI

Bajka od początku dziejów była podstawowym źródłem rozumienia oraz przekazywania prawd świata, dlatego też ona właśnie, jest punktem wyjścia każdego z zajęć.

Poniedziałki z bajki to nowy, całoroczny cykl spotkań twórczych mających na celu popularyzowanie folkloru i sztuki ludowej wśród najmłodszych.

Szczegóły dotyczące bieżących zajęć w zakładce aktualności.

Koszt: 2 zł/os

Czas trwania: 30-45 min

Grupy: min 15/max 25 osobowe

Szczegóły oraz zapisy: Magdalena Sudoł magda@muzeumbytow.pl tel. 783 699 739

 

Lekcje muzealne dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych:

1. Współczesna sztuka ludowa Kaszub z uwzględnieniem stroju ludowego.

Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością sztuki, obejrzą rzeźbę ludową, wyroby hafciarskie, obrazy malowane na szkle. W trakcie zajęć zostanie im przekazana wiedza na temat regionu, sztuki ludowej, kaszubskiego stroju ludowego.

2. Wielokulturowy Bytów, czyli lokalna mozaika etniczna.

Uczestnicy spotkania poznają pojęcia wielokulturowości i tożsamości kulturowej. Dowiedzą się również, jakie mniejszości narodowe zamieszkują ziemie powiatu bytowskiego zapoznają się z ich kulturą.

3. Polskie stroje ludowe.

Zajęcia oparte na prezentacji multimedialnej i pogadance, pozwolą uczestnikom spotkania zapoznać się z rozmieszczeniem, bogactwem i różnorodnością polskiego stroju ludowego.

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

1. „Ostry sędzia Bytowa” – o katowskim mieczu, kacie i jego ofiarach.

Prezentacja bytowskiego miecza katowskiego z XVI – XVII wieku (depozyt z Muzeum Narodowego w Szczecinie eksponowany w bytowskim muzeum od 2014 roku). Wykład z pokazem slajdów – ikonografia dotycząca kata, tortur i procesów o czary.

2. Gryfy, Gryfici i pomorskie czarownice.

Spotkanie przybliżające sylwetki książąt zachodniopomorskich oraz ich związki z ziemią bytowską i zamkiem. W zarys historii Gryfitów wplecione wątki pomorskich procesów o czary. Wykład, pokaz slajdów, zwiedzanie wystawy stałej (I piętro Domu Zakonnego, Sala Gryfitów)

3. Majstersztyk. Sztuka dawna i rzemiosło w zbiorach Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Lekcja w formie wykładu z pokazem slajdów oraz zwiedzanie historycznej wystawy stałej na I piętrze Domu Zakonnego ze zwróceniem uwagi na najcenniejsze zabytki, m.in. elementy z dawnego wystroju kościoła św. Jerzego w Bytowie oraz muzealną kolekcję mebli – w tym sygnowaną szafę gdańską autorstwa Johanna Christopha Angerera.

Prowadząca: Katarzyna Juchniewicz, tel. 59 822 26 23, kj@muzeumbytow.pl

 

 

 

W ofercie edukacyjnej muzeum znajdują się także zajęcia związane z tematyką roku obrzędowego. Szczegóły prosimy śledzić w zakładce „Aktualności”.