EDUKACJA

Oferta edukacyjna

ZAJĘCIA MUZEALNE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ZAGRODZIE STYP-REKOWSKICH W PŁOTOWIE

płotowo-8

RODZINA JEST JAK DRZEWO – zajęcia rozpoczynają się krótkim przedstawieniem niezwykłych losów rodziny Styp-Rekowskich i ich rodzinnego gniazda (opis ciekawostek dotyczących sadu, starej gruszy, psa Hektora).Następnie uczestnicy zajęć biorą udział w zabawie polegającej na zasiadaniu do wspólnego stołu; dzieci odgrywają role członków rodziny Styp-Rekowskich siadając przy stole w określonym porządku.Część warsztatowa: samodzielne wykonanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.Pomoce: papier, kredki/ołówki.

STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ! – zajęcia rozpoczynają się rozmową na temat ulubionych dań uczestników. Rozmowa jest punktem wyjścia do opowieści o dawnych potrawach i sposobach ich przyrządzania. Oglądając mapę ustalamy źródła pochodzenia różnych produktów ( jeziora – ryby, las – grzyby, owoce leśne).Następnie, pracując w grupach, uczestnicy ustalają menu pięciu codziennych posiłków w domu Styp-Rekowskich. Zabawa odbywa się z wykorzystaniem kartoników z nazwami potraw.Część warsztatowa: palenie, mielenie i parzenie kawy zbożowej.Pomoce: ziarno pszenicy, zaplecze kuchenne.

W KRAINIE OPOWIEŚCI. GADKI Z PŁOTOWA – podczas zajęć dzieci zapoznają się z kilkoma legendarnymi historiami dotyczącymi okolicy Płotowa. Głównym punktem spotkania jest przedstawienie opowieści z oprawą muzyczną. Następnie dzieci biorą udział w rozmowie o znaczeniu opowieści i biorą udział w zabawie w opowiadacza. Zabawa odbywa się w oparciu o losowanie kartoników z rysunkami, które kierują narracją wymyślanej historii.

WYPĘDZANIE SZCZURÓW, O ŚWIĘTACH I ZWYCZAJACH NA KASZUBACH – podczas zajęć opisane zostają wybrane święta: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dożynki – z podkreśleniem ich odmienności od dzisiejszego stylu świętowania, a także charakterystyczne zwyczaje, jak swaty czy pusta noc. Obok rozmowy o świętach pojawi się wątek zapomnianych domowych zajęć i zwyczajów, takich jak wypiek chleba, darcie pierza, wypędzanie szczurów. Uczestnicy zajęć biorą udział w uroczystym wypędzeniu szczurów z domu Styp-Rekowskich ( wspólnie uczymy się krótkiej formułki i wyprowadzamy szczury z budynku). Część warsztatowa: samodzielne wykonanie figurki szczura. Pomoce: papier, ołówki, nożyce.

Prowadząca: Ewa Drążkowska, tel. 784 556 515

Cena: 5 zł od uczestnika
Czas: trwania zajęć ok. 45
Grupy: min 15 / max 30 osób

Kolorowa jesień na Zagrodzie

 

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Zagroda Styp-Rekowskich w Płotowie zaprasza na jesienne warsztaty etnograficzne poświęcone dawnym zwyczajom na Kaszubach:

 

Warsztaty edukacyjne „Od owieczki do wełniaczka”:

 

– dzieci poznają historię hodowli owiec na Kaszubach;

– rozmawiają o pożyteczności owiec;

– oglądają i uczą się rozpoznawać runo, skórę, wełnę, wyroby itp.;

samodzielnie wykonują wełnianą lalkę z kolorowych gałganków

 

Czas 45-60 minut

Liczba osób w grupie do 50

Koszt 7 zł/osoba

 

 

Warsztaty edukacyjne „Od niteczki do kubraczka”:

 

– dzieci poznają rodzaje włókiem tkackich len, wełnę itp.;

– rozpoznają rozmaite rodzaje tkanin;

– własnoręcznie szyją przytulankę

 

Czas 45-60 minut

Liczba osób w grupie do 50

Koszt 7 zł/osoba

 

Zajęcia prowadzi mgr Barbara Borzyszkowska

Zgłoszenia pod nr tel. 501 033 103 lub email: basiak@muzeumbytow.pl

 

Muzeum zapewnia wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć, istniej również możliwość zapewnienia transportu (dodatkowa opłata)

 

Zapraszamy serdecznie!

 

„1939 r. na pograniczu bytowskim”

 

 

Warsztaty historyczne poświęcone 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych.

W programie:

  • wykład;
  • pogadanka;
  • praca w grupach;
  • projekcja filmu (klasy V i starsze);
  • spacer na miejscowy cmentarz.

Czas 60-90 minut

Liczba osób w grupie do 50

Koszt 3 zł/osoba

Zajęcia prowadzi mgr Barbara Borzyszkowska

Zgłoszenia pod nr tel. 501 033 103 lub email: basiak@muzeumbytow.pl

 

Istniej również możliwość zapewnienia transportu (dodatkowa opłata)

Zapraszamy serdecznie!

ZAPRASZAMY TAKŻE DO MUZEUM SZKOŁY POLSKIEJ W PŁOTOWIE /WSTĘP BEZPŁATNY/

 

358357356355354364363362361360

 

ZAJĘCIA MUZEALNE W ZAMKU

Informacje praktyczne:

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00
Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne.
Lekcje płatne: 1 zł od osoby (warsztaty – 2 zł)
Liczba uczestników spotkania min. 10 osób, max. 30 osób.
Nie prowadzimy lekcji muzealnych w okresie: 1 czerwca – 31 sierpnia.

 

Lekcje muzealne dla przedszkolaków i uczniów klas I – IV szkoły podstawowej:

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie zaprasza  dzieci klas I – IV na zajęcia  pt. „ W kaszubskiej zagrodzie”, które odbywać się będą w scenerii stałej ekspozycji etnograficznej. Uczestnicy poznają działanie i zastosowanie dawnych sprzętów. Poznają wnętrze  domu, wyposażenie kuchni, podział obowiązków, zajęcia dzieci, warunki życia  i dietę. Podczas zajęci wspólnie ułożymy plan dnia , codzienną i świąteczną dietę, poznamy zabawy, w które bawiono się na Kaszubach.

Koszt: 40 zł grupa

Czas trwania: 40 min

Grupy: min 15/max 25 osobowe

 

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

 

Lekcje muzealne dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych:

1. Współczesna sztuka ludowa Kaszub z uwzględnieniem stroju ludowego.

Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością sztuki, obejrzą rzeźbę ludową, wyroby hafciarskie, obrazy malowane na szkle. W trakcie zajęć zostanie im przekazana wiedza na temat regionu, sztuki ludowej, kaszubskiego stroju ludowego.

2. Wielokulturowy Bytów, czyli lokalna mozaika etniczna.

Uczestnicy spotkania poznają pojęcia wielokulturowości i tożsamości kulturowej. Dowiedzą się również, jakie mniejszości narodowe zamieszkują ziemie powiatu bytowskiego zapoznają się z ich kulturą.

3. Polskie stroje ludowe.

Zajęcia oparte na prezentacji multimedialnej i pogadance, pozwolą uczestnikom spotkania zapoznać się z rozmieszczeniem, bogactwem i różnorodnością polskiego stroju ludowego.

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

 

Lekcje muzealne dla uczniów klas VI-VII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

Projekt – „Granica” niepodległości” – ma celu upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Ziemia Bytowska tej niepodległości w 1918 r. nie uzyskała. Mieszkający w naszych stronach Kaszubi, Polacy o niepodległość walczyli przez ponad 20 kolejnych lat. Jak wyglądała ta walka? Jakie czyniono starania by Ziemia Bytowska znalazła się w granicach Polski, to wszystko przybliża młodym mieszkańcom Bytowszczyzny cykl zajęć i spotkań przygotowanych specjalnie przez bytowskie muzeum. Warsztaty, spotkania odbywają się w siedzibie głównej Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, a także w oddziale Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie.

Koszt: 40 zł/grupa

Kontakt: Barbara Borzyszkowskatel. 059 822 86 17/501 033 103 lub mail basiak@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

1. „Ostry sędzia Bytowa” – o katowskim mieczu, kacie i jego ofiarach.

Prezentacja bytowskiego miecza katowskiego z XVI – XVII wieku (depozyt z Muzeum Narodowego w Szczecinie eksponowany w bytowskim muzeum od 2014 roku). Wykład z pokazem slajdów – ikonografia dotycząca kata, tortur i procesów o czary.

2. Gryfy, Gryfici i pomorskie czarownice.

Spotkanie przybliżające sylwetki książąt zachodniopomorskich oraz ich związki z ziemią bytowską i zamkiem. W zarys historii Gryfitów wplecione wątki pomorskich procesów o czary. Wykład, pokaz slajdów, zwiedzanie wystawy stałej (I piętro Domu Zakonnego, Sala Gryfitów)

3. Majstersztyk. Sztuka dawna i rzemiosło w zbiorach Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Lekcja w formie wykładu z pokazem slajdów oraz zwiedzanie historycznej wystawy stałej na I piętrze Domu Zakonnego ze zwróceniem uwagi na najcenniejsze zabytki, m.in. elementy z dawnego wystroju kościoła św. Jerzego w Bytowie oraz muzealną kolekcję mebli – w tym sygnowaną szafę gdańską autorstwa Johanna Christopha Angerera.

Prowadząca: Katarzyna Juchniewicz, tel. 59 822 26 23, kj@muzeumbytow.pl

W ofercie edukacyjnej muzeum znajdują się także zajęcia związane z tematyką roku obrzędowego. Szczegóły prosimy śledzić w zakładce „Aktualności”.