EDUKACJA

Oferta edukacyjna

ZAJĘCIA MUZEALNE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ZAGRODZIE STYP-REKOWSKICH W PŁOTOWIE

płotowo-8

RODZINA JEST JAK DRZEWO – zajęcia rozpoczynają się krótkim przedstawieniem niezwykłych losów rodziny Styp-Rekowskich i ich rodzinnego gniazda (opis ciekawostek dotyczących sadu, starej gruszy, psa Hektora).Następnie uczestnicy zajęć biorą udział w zabawie polegającej na zasiadaniu do wspólnego stołu; dzieci odgrywają role członków rodziny Styp-Rekowskich siadając przy stole w określonym porządku.Część warsztatowa: samodzielne wykonanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.Pomoce: papier, kredki/ołówki.

STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ! – zajęcia rozpoczynają się rozmową na temat ulubionych dań uczestników. Rozmowa jest punktem wyjścia do opowieści o dawnych potrawach i sposobach ich przyrządzania. Oglądając mapę ustalamy źródła pochodzenia różnych produktów ( jeziora – ryby, las – grzyby, owoce leśne).Następnie, pracując w grupach, uczestnicy ustalają menu pięciu codziennych posiłków w domu Styp-Rekowskich. Zabawa odbywa się z wykorzystaniem kartoników z nazwami potraw.Część warsztatowa: palenie, mielenie i parzenie kawy zbożowej.Pomoce: ziarno pszenicy, zaplecze kuchenne.

W KRAINIE OPOWIEŚCI. GADKI Z PŁOTOWA – podczas zajęć dzieci zapoznają się z kilkoma legendarnymi historiami dotyczącymi okolicy Płotowa. Głównym punktem spotkania jest przedstawienie opowieści z oprawą muzyczną. Następnie dzieci biorą udział w rozmowie o znaczeniu opowieści i biorą udział w zabawie w opowiadacza. Zabawa odbywa się w oparciu o losowanie kartoników z rysunkami, które kierują narracją wymyślanej historii.

WYPĘDZANIE SZCZURÓW, O ŚWIĘTACH I ZWYCZAJACH NA KASZUBACH – podczas zajęć opisane zostają wybrane święta: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dożynki – z podkreśleniem ich odmienności od dzisiejszego stylu świętowania, a także charakterystyczne zwyczaje, jak swaty czy pusta noc. Obok rozmowy o świętach pojawi się wątek zapomnianych domowych zajęć i zwyczajów, takich jak wypiek chleba, darcie pierza, wypędzanie szczurów. Uczestnicy zajęć biorą udział w uroczystym wypędzeniu szczurów z domu Styp-Rekowskich ( wspólnie uczymy się krótkiej formułki i wyprowadzamy szczury z budynku). Część warsztatowa: samodzielne wykonanie figurki szczura. Pomoce: papier, ołówki, nożyce.

Prowadząca: Ewa Drążkowska, tel. 784 556 515

Cena: 5 zł od uczestnika
Czas: trwania zajęć ok. 45
Grupy: min 15 / max 30 osób

 

Oferta zajęć edukacyjnych:

 

„Ziołowe smaki”

Zapraszamy przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na zajęcia w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie, które poświęcone będą tradycjom zielarskim na Kaszubach.

Lekcje muzealne poświęcone zielarstwu:

W programie:

– rozpoznawanie nasion ziół i jadalnych roślin ogrodowych

– rozpoznawanie dziko rosnących ziół i sposoby ich suszenia

– nasiona jadalne – m.in. zboża, siemię lnu, słonecznik, pestki dyni, babka płesznik, czarnuszka, mak, kozieradka, ziarna jałowca

– tworzenie znaczników na rabaty

– przygotowanie swojskiej kawy zbożowej lub herbat ziołowych

Dodatkowo:

– możliwość wyjścia na Górę Siemierzycką – ok. 1,5 h

– możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie

– spacer do oddalonego o ok. 300 m cmentarza z grobowcem rodu Styp-Rekowskich i Bernarda Werry – bohaterów polsko-niemieckiego pogranicza

Koszt udziału w zajęciach 10 zł/os. W cenie bilet wstępu do Zagrody (ekspozycje stałe – poświęcona historii rodu Styp-Rekowskich, sprzęty kaszubskiego gbura – eksponaty wielkogabarytowe), materiały plastyczne).

Czas trwania zajęć 2 godziny lekcyjne. Grupa do 30 osób.

Na terenie Zagrody udostępniamy miejsce na ognisko z grillem – istnieje możliwość przywiezienia kiełbasek i urządzenia pikniku. Drewno – 30 zł.

 

ZAPRASZAMY TAKŻE DO MUZEUM SZKOŁY POLSKIEJ W PŁOTOWIE /WSTĘP BEZPŁATNY/

 

358357356355354364363362361360

 

ZAJĘCIA MUZEALNE W ZAMKU

Informacje praktyczne:

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00
Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne.
Lekcje płatne: 1 zł od osoby (warsztaty – 2 zł)
Liczba uczestników spotkania min. 10 osób, max. 30 osób.
Nie prowadzimy lekcji muzealnych w okresie: 1 czerwca – 31 sierpnia.

 

Lekcje muzealne dla przedszkolaków i uczniów klas I – III szkoły podstawowej:

PONIEDZIAŁKI Z BAJKI

Bajka od początku dziejów była podstawowym źródłem rozumienia oraz przekazywania prawd świata, dlatego też ona właśnie, jest punktem wyjścia każdego z zajęć.

Poniedziałki z bajki to nowy, całoroczny cykl spotkań twórczych mających na celu popularyzowanie folkloru i sztuki ludowej wśród najmłodszych.

Szczegóły dotyczące bieżących zajęć w zakładce aktualności.

Koszt: 2 zł/os

Czas trwania: 30-45 min

Grupy: min 15/max 25 osobowe

Szczegóły oraz zapisy: Magdalena Sudoł magda@muzeumbytow.pl tel. 783 699 739

 

Lekcje muzealne dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych:

1. Współczesna sztuka ludowa Kaszub z uwzględnieniem stroju ludowego.

Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością sztuki, obejrzą rzeźbę ludową, wyroby hafciarskie, obrazy malowane na szkle. W trakcie zajęć zostanie im przekazana wiedza na temat regionu, sztuki ludowej, kaszubskiego stroju ludowego.

2. Wielokulturowy Bytów, czyli lokalna mozaika etniczna.

Uczestnicy spotkania poznają pojęcia wielokulturowości i tożsamości kulturowej. Dowiedzą się również, jakie mniejszości narodowe zamieszkują ziemie powiatu bytowskiego zapoznają się z ich kulturą.

3. Polskie stroje ludowe.

Zajęcia oparte na prezentacji multimedialnej i pogadance, pozwolą uczestnikom spotkania zapoznać się z rozmieszczeniem, bogactwem i różnorodnością polskiego stroju ludowego.

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

1. „Ostry sędzia Bytowa” – o katowskim mieczu, kacie i jego ofiarach.

Prezentacja bytowskiego miecza katowskiego z XVI – XVII wieku (depozyt z Muzeum Narodowego w Szczecinie eksponowany w bytowskim muzeum od 2014 roku). Wykład z pokazem slajdów – ikonografia dotycząca kata, tortur i procesów o czary.

2. Gryfy, Gryfici i pomorskie czarownice.

Spotkanie przybliżające sylwetki książąt zachodniopomorskich oraz ich związki z ziemią bytowską i zamkiem. W zarys historii Gryfitów wplecione wątki pomorskich procesów o czary. Wykład, pokaz slajdów, zwiedzanie wystawy stałej (I piętro Domu Zakonnego, Sala Gryfitów)

3. Majstersztyk. Sztuka dawna i rzemiosło w zbiorach Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Lekcja w formie wykładu z pokazem slajdów oraz zwiedzanie historycznej wystawy stałej na I piętrze Domu Zakonnego ze zwróceniem uwagi na najcenniejsze zabytki, m.in. elementy z dawnego wystroju kościoła św. Jerzego w Bytowie oraz muzealną kolekcję mebli – w tym sygnowaną szafę gdańską autorstwa Johanna Christopha Angerera.

Prowadząca: Katarzyna Juchniewicz, tel. 59 822 26 23, kj@muzeumbytow.pl

W ofercie edukacyjnej muzeum znajdują się także zajęcia związane z tematyką roku obrzędowego. Szczegóły prosimy śledzić w zakładce „Aktualności”.