EDUKACJA

Oferta edukacyjna

ZAJĘCIA MUZEALNE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ZAGRODZIE STYP-REKOWSKICH W PŁOTOWIE

płotowo-8

RODZINA JEST JAK DRZEWO – zajęcia rozpoczynają się krótkim przedstawieniem niezwykłych losów rodziny Styp-Rekowskich i ich rodzinnego gniazda (opis ciekawostek dotyczących sadu, starej gruszy, psa Hektora).Następnie uczestnicy zajęć biorą udział w zabawie polegającej na zasiadaniu do wspólnego stołu; dzieci odgrywają role członków rodziny Styp-Rekowskich siadając przy stole w określonym porządku.Część warsztatowa: samodzielne wykonanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.Pomoce: papier, kredki/ołówki.

STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ! – zajęcia rozpoczynają się rozmową na temat ulubionych dań uczestników. Rozmowa jest punktem wyjścia do opowieści o dawnych potrawach i sposobach ich przyrządzania. Oglądając mapę ustalamy źródła pochodzenia różnych produktów ( jeziora – ryby, las – grzyby, owoce leśne).Następnie, pracując w grupach, uczestnicy ustalają menu pięciu codziennych posiłków w domu Styp-Rekowskich. Zabawa odbywa się z wykorzystaniem kartoników z nazwami potraw.Część warsztatowa: palenie, mielenie i parzenie kawy zbożowej.Pomoce: ziarno pszenicy, zaplecze kuchenne.

W KRAINIE OPOWIEŚCI. GADKI Z PŁOTOWA – podczas zajęć dzieci zapoznają się z kilkoma legendarnymi historiami dotyczącymi okolicy Płotowa. Głównym punktem spotkania jest przedstawienie opowieści z oprawą muzyczną. Następnie dzieci biorą udział w rozmowie o znaczeniu opowieści i biorą udział w zabawie w opowiadacza. Zabawa odbywa się w oparciu o losowanie kartoników z rysunkami, które kierują narracją wymyślanej historii.

WYPĘDZANIE SZCZURÓW, O ŚWIĘTACH I ZWYCZAJACH NA KASZUBACH – podczas zajęć opisane zostają wybrane święta: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dożynki – z podkreśleniem ich odmienności od dzisiejszego stylu świętowania, a także charakterystyczne zwyczaje, jak swaty czy pusta noc. Obok rozmowy o świętach pojawi się wątek zapomnianych domowych zajęć i zwyczajów, takich jak wypiek chleba, darcie pierza, wypędzanie szczurów. Uczestnicy zajęć biorą udział w uroczystym wypędzeniu szczurów z domu Styp-Rekowskich ( wspólnie uczymy się krótkiej formułki i wyprowadzamy szczury z budynku). Część warsztatowa: samodzielne wykonanie figurki szczura. Pomoce: papier, ołówki, nożyce.

Prowadząca: Ewa Drążkowska, tel. 784 556 515

W tej chwili zajęcia tylko na wolnym powietrzu

Cena: 15 zł od uczestnika
Czas: trwania zajęć ok. 45
Grupy: min 15 / max 30 osób

Dawne zwyczaje na Zagrodzie

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Zagroda Styp-Rekowskich w Płotowie zaprasza na jesienne warsztaty etnograficzne poświęcone dawnym zwyczajom na Kaszubach:

Warsztaty edukacyjne „Od owieczki do wełniaczka”:

– dzieci poznają historię hodowli owiec na Kaszubach;

– rozmawiają o pożyteczności owiec;

– oglądają i uczą się rozpoznawać runo, skórę, wełnę, wyroby itp.;

– samodzielnie wykonują wełnianą lalkę z kolorowych gałganków

Czas 45-60 minut

Liczba osób w grupie – do 50

Koszt 15 zł/osoba

 

Warsztaty edukacyjne „Od niteczki do kubraczka”:

 – dzieci poznają rodzaje włókiem tkackich len, wełnę itp.;

– rozpoznają rozmaite rodzaje tkanin;

– własnoręcznie szyją przytulankę

Czas 45-60 minut

Liczba osób w grupie – do 50

Koszt 15 zł/osoba

Zajęcia prowadzi mgr Barbara Borzyszkowska (w tej chwili na urlopie macierzyńskim)

Zgłoszenia pod nr tel. 501 033 103 lub email: basiak@muzeumbytow.pl

 

Muzeum zapewnia wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć, istniej również możliwość zapewnienia transportu (dodatkowa opłata)

Zapraszamy serdecznie!

Oferta dla przedszkoli i szkół podstawowych 2020

W programie:

„Na kaszubskiej Zagrodzie” – warsztaty poświęcone architekturze dawnych zagród wiejskich, dzieci dowiedzą się jak wyglądało dawniej budownictwo. Następnie same skonstruują makietę z własną zagrodą.

„Dzieciństwo naszych babć – warsztaty dotyczące dawnych tradycyjnych zabaw na Kaszubach połączone z pracami ręcznymi. Uczestnicy uszyją własną przytulankę.

„Co jadali nasi dziadkowie” – warsztaty związane z tradycjami kulinarnymi na Pomorzu. Dzieci dowiedzą się co jadano na Kaszubach, ale też jakie skarby do pomorskiej kuchni wnieśli Ukraińcy, Niemcy czy Litwini. Wspólne wypiekanie wafli na placie.

Co tam w jeziorze pływa” – spotkanie poświęcone rybołówstwu na Kaszubach, dzieci wykonają pracę nawiązującą do mieszkańców naszych jezior.

Poczuj się artystą ludowym” – spotkanie poświęcone tradycyjnemu wzornictwu na Kaszubach połączone z nowoczesnym dizajnem. Uczestnicy wykonają lampiony zainspirowane kaszubskimi wzorami – malowanie na szkle.

Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy u Barbary Borzyszkowskiej (w tej chwili na urlopie macierzyńskim) pod nr tel. 501 033 103 lub mail basiak@muzeumbytow.pl, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. (Istnieje również możliwość przyjęcia grup zorganizowanych – po wcześniejszym umówieniu)

Koszt: jedno spotkanie – 10 zł /osoba

Czas 60-75 minut

Liczba osób w grupie do 50

Zapraszamy serdecznie!

ZAPRASZAMY TAKŻE DO MUZEUM SZKOŁY POLSKIEJ W PŁOTOWIE /WSTĘP BEZPŁATNY/

358357356355354364363362361360

ZAJĘCIA MUZEALNE W ZAMKU

Informacje praktyczne:

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00, jest również możliwość organizacji zajęć grupowych w soboty po wcześniejszym umówieniu.
Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne!
Lekcje płatne: możliwość negocjacji ceny.
Liczba uczestników spotkania min. 10 osób, max. 30 -50 osób.

W tej chwili zajęcia tylko na wolnym powietrzu

OFERTA  2020 NA ZAMKU W BYTOWIE (W CHWILI OBECNEJ ZE WZGLĘDU NA EPIDEMIĘ NIE PROWADZIMY W ZAMKU LEKCJI MUZEALNYCH)

MŁODZI DETEKTYWI NA BYTOWSKIM ZAMKU

A gdyby tak na chwilę zostać detektywem? Poćwiczyć swoją spostrzegawczość i umiejętność kojarzenia faktów? A przy okazji dowiedzieć się kilku ciekawych faktów o muzeum znajdującym się w murach krzyżackiego zamku?

Do udziału w zajęciach zapraszamy dzieci z klas IV-V. Podczas detektywistycznych poszukiwań uczestnicy będą mieli okazję rozwiązać zadania z karty pracy i odpowiedzieć na serię… podchwytliwych pytań.

Koszt zajęć: 5 zł/osoba

KOLOROWY ŚWIAT KASZUBSKIEJ BAŚNI

Czy złota rybka naprawdę spełniła życzenie rybaka? Co stało się z królem, który zerwał jabłko z leśnej jabłonki? Tego dowiedzą się uczestnicy zajęć podczas wspólnego czytania kaszubskich bajek. Podróż w świat wyobraźni pozwoli nam zabawić się w bajarzy, których prowadzić będą rzuty kostką i seria obrazków. Na koniec wykonamy ilustracje do wybranych bajek używając jedynie tuszu.

Koszt zajęć: 5 zł/osoba

ZAPISY NA ZAJĘCIA: w kasie muzeum lub pod numerem telefonu: 59 822 86 15  zajęcia prowadzi mgr Ewa Drążkowska

Lekcje muzealne dla przedszkolaków i uczniów klas I – IV szkoły podstawowej:

Czy Krzyżacy jedli ciastka i surówkę z kapusty? Czy musieli po sobie zmywać naczynia? Podczas zajęć odpowiemy na te i inne ciekawe pytania. Uczestnicy lekcji poznają kulinarne zwyczaje na Zamku w Bytowie, oraz, czy Krzyżak bywał głodny jak wilk. Wspólnie odwiedzimy także krzyżackie komnaty a na koniec wykonamy pracę plastyczną za pomocą kredek wyczarowując danie, któremu trudno się oprzeć!

Prosimy dzieci o zabranie piórników.

Koszt: 5 zł/osoba

Prowadzący : mgr Ewa Drążkowska

Czas: ok 45 min

Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 59 822 86 15, tel. 784-556-515 mail: ewadrazkowska@gmail.com

DWA SERDUSZKA – ŻYCIE ZAKLĘTE W PIEŚNIACH I PIOSENKACH LEKCJA MUZEALNA DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM ORAZ KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Dawno temu w pewnej kaszubskiej wsi żyła sobie Mareszka i żyła sobie Jonk. Bardzo się kochali, ale niestety – rodzice nie chcieli pozwolić im na małżeństwo. Jak potoczyła się ich historia? Czy szczera miłość Mareszki i Jonka zwyciężyła przeciwności losu?

Tego dowiedzą się uczestnicy zajęć oglądając krótką inscenizację z udziałem wykonanych ręcznie kukiełek i słuchając dawnych pieśni kaszubskich oraz próbując swych sił jako tancerze na tradycyjnej potańcówce. Na deser zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki ,,Kaszubski Alfabet”.


Prowadząca: mgr Ewa Drążkowska tel. 784-556-515 lub 59 822 86 15, mail: 
ewadrazkowska@gmail.com

Koszt: 5 zł/osoba

Czas: ok 45 min.

Lekcje muzealne dla przedszkolaków i uczniów klas I – IV szkoły podstawowej:

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie zaprasza  dzieci klas I – IV na zajęcia  pt. „ W kaszubskiej zagrodzie”, które odbywać się będą w scenerii stałej ekspozycji etnograficznej. Uczestnicy poznają działanie i zastosowanie dawnych sprzętów. Poznają wnętrze  domu, wyposażenie kuchni, podział obowiązków, zajęcia dzieci, warunki życia  i dietę. Podczas zajęci wspólnie ułożymy plan dnia , codzienną i świąteczną dietę, poznamy zabawy, w które bawiono się na Kaszubach.

Koszt: 40 zł grupa

Czas trwania: 40 min

Grupy: min 15/max 25 osobowe

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych:

1. Współczesna sztuka ludowa Kaszub z uwzględnieniem stroju ludowego.

Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością sztuki, obejrzą rzeźbę ludową, wyroby hafciarskie, obrazy malowane na szkle. W trakcie zajęć zostanie im przekazana wiedza na temat regionu, sztuki ludowej, kaszubskiego stroju ludowego.

2. Wielokulturowy Bytów, czyli lokalna mozaika etniczna.

Uczestnicy spotkania poznają pojęcia wielokulturowości i tożsamości kulturowej. Dowiedzą się również, jakie mniejszości narodowe zamieszkują ziemie powiatu bytowskiego zapoznają się z ich kulturą.

3. Polskie stroje ludowe.

Zajęcia oparte na prezentacji multimedialnej i pogadance, pozwolą uczestnikom spotkania zapoznać się z rozmieszczeniem, bogactwem i różnorodnością polskiego stroju ludowego.

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów klas VI-VII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

Projekt – „Granica” niepodległości” – ma celu upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Ziemia Bytowska tej niepodległości w 1918 r. nie uzyskała. Mieszkający w naszych stronach Kaszubi, Polacy o niepodległość walczyli przez ponad 20 kolejnych lat. Jak wyglądała ta walka? Jakie czyniono starania by Ziemia Bytowska znalazła się w granicach Polski, to wszystko przybliża młodym mieszkańcom Bytowszczyzny cykl zajęć i spotkań przygotowanych specjalnie przez bytowskie muzeum. Warsztaty, spotkania odbywają się w siedzibie głównej Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, a także w oddziale Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie.

Koszt: 40 zł/grupa

Kontakt: Barbara Borzyszkowskatel. 059 822 86 17/501 033 103 lub mail basiak@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

1. „Ostry sędzia Bytowa” – o katowskim mieczu, kacie i jego ofiarach.

Prezentacja bytowskiego miecza katowskiego z XVI – XVII wieku (depozyt z Muzeum Narodowego w Szczecinie eksponowany w bytowskim muzeum od 2014 roku). Wykład z pokazem slajdów – ikonografia dotycząca kata, tortur i procesów o czary.

2. Gryfy, Gryfici i pomorskie czarownice.

Spotkanie przybliżające sylwetki książąt zachodniopomorskich oraz ich związki z ziemią bytowską i zamkiem. W zarys historii Gryfitów wplecione wątki pomorskich procesów o czary. Wykład, pokaz slajdów, zwiedzanie wystawy stałej (I piętro Domu Zakonnego, Sala Gryfitów)

3. Majstersztyk. Sztuka dawna i rzemiosło w zbiorach Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Lekcja w formie wykładu z pokazem slajdów oraz zwiedzanie historycznej wystawy stałej na I piętrze Domu Zakonnego ze zwróceniem uwagi na najcenniejsze zabytki, m.in. elementy z dawnego wystroju kościoła św. Jerzego w Bytowie oraz muzealną kolekcję mebli – w tym sygnowaną szafę gdańską autorstwa Johanna Christopha Angerera.

Prowadząca: Katarzyna Juchniewicz, tel. 59 822 26 23, kj@muzeumbytow.pl

W ofercie edukacyjnej muzeum znajdują się także zajęcia związane z tematyką roku obrzędowego. Szczegóły prosimy śledzić w zakładce „Aktualności”.