EDUKACJA

Oferta edukacyjna

ZAJĘCIA MUZEALNE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ZAGRODZIE STYP-REKOWSKICH W PŁOTOWIE

płotowo-8

Dawne zwyczaje na Zagrodzie

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Zagroda Styp-Rekowskich w Płotowie zaprasza na jesienne warsztaty etnograficzne poświęcone dawnym zwyczajom na Kaszubach:

Warsztaty edukacyjne:

„Od owieczki do wełniaczka”:

– dzieci poznają historię hodowli owiec na Kaszubach;

– rozmawiają o pożyteczności owiec;

– oglądają i uczą się rozpoznawać runo, skórę, wełnę, wyroby itp.;

– samodzielnie wykonują wełnianą lalkę z kolorowych gałganków

Czas: 45-60 minut

Liczba osób w grupie: do 45

Koszt: 25 zł/osoba

 

Poczuj się artystą ludowym” spotkanie poświęcone tradycyjnemu wzornictwu na Kaszubach połączone z nowoczesnym dizajnem. Uczestnicy wykonają lampiony zainspirowane kaszubskimi wzorami – malowanie na szkle.

Czas: ok. 60 minut;

Koszt: 25 zł/osoba

Zajęcia prowadzi mgr Barbara Borzyszkowska 

Zgłoszenia pod nr tel. 662 518 818 lub e-mail: basiak@muzeumbytow.pl

 

Muzeum zapewnia wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć, istniej również możliwość zapewnienia transportu (dodatkowa opłata)

Zapraszamy serdecznie!

 

Oferta dla przedszkoli i szkół podstawowych 

W programie:

„Na kaszubskiej Zagrodzie” – warsztaty poświęcone architekturze dawnych zagród wiejskich, dzieci dowiedzą się jak wyglądało dawniej budownictwo. Następnie same skonstruują makietę z własną zagrodą.

„Dzieciństwo naszych babć – warsztaty dotyczące dawnych tradycyjnych zabaw na Kaszubach połączone z pracami ręcznymi. Uczestnicy uszyją własną przytulankę.

„Co jadali nasi dziadkowie” – warsztaty związane z tradycjami kulinarnymi na Pomorzu. Dzieci dowiedzą się co jadano na Kaszubach, ale też jakie skarby do pomorskiej kuchni wnieśli Ukraińcy, Niemcy czy Litwini. Wspólne wypiekanie wafli na placie.

Co tam w jeziorze pływa” – spotkanie poświęcone rybołówstwu na Kaszubach, dzieci wykonają pracę nawiązującą do mieszkańców naszych jezior.

Zajęcia prowadzi mgr Barbara Borzyszkowska 

Zgłoszenia pod nr tel. 662 518 818 lub e-mail: basiak@muzeumbytow.pl

Koszt: jedno spotkanie – 25 zł/osoba

Czas: 60-75 minut

Liczba osób w grupie: do 50

Zapraszamy serdecznie!


 

Warsztaty dla dzieci i młodzieży, pt. „Kaszubscy muzykanci” – jest to opowieść o kaszubskiej muzyce dawnej i współczesnej. Wysłuchamy utworów przygotowywanych w ramach Festiwalu Cassubia Catat, poznamy tradycyjne kaszubskie instrumenty, rozpoznamy dźwięki. Uczestnicy wykonają mini diabelskie skrzypce.
Czas: ok. 60 minut
Koszt: 25 zł/osoba
Prowadzenie: mgr Barbara Borzyszkowska
Zapisy: tel. 662 518 818 lub e-mail: basiak@muzeumbytow.pl

Warsztaty dla wszystkich grup wiekowych, pt. „Wokół kaszubskiego stołu” – jest to opowieść o kaszubskiej kuchni, tradycjach kulinarnych. Poznamy tradycyjne kaszubskie sprzęty kuchenne. Uczestnicy skosztują wafli pieczonych na tzw. placie opalanej ogniem, i kawy zbożowej.
Czas: ok. 60 minut
Koszt: 25 zł/osoba
Prowadzenie: mgr Barbara Borzyszkowska
Zapisy: tel. 662 518 818 lub e-mail: basiak@muzeumbytow.pl

Warsztaty dla dzieci i młodzieży, pt. „Na kaszubskiej zagrodzie” – jest to opowieść o kaszubskiej architekturze. Uczestnicy wykonają makietę mini-zagrody.
Czas: ok. 60 minut
Koszt: 25 zł/osoba
Prowadzenie: mgr Barbara Borzyszkowska
Zapisy: tel. 662 518 818 lub e-mail: basiak@muzeumbytow.pl

Istnieje możliwość zorganizowania warsztatów w soboty. Ponadto w Zagrodzie Styp-Rekowskich jest również miejsce do przygotowania ogniska i upieczenia kiełbasek.

Zapraszamy serdecznie

 


 

 

ZAJĘCIA MUZEALNE W ZAMKU

Informacje praktyczne:

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00, jest również możliwość organizacji zajęć grupowych w soboty po wcześniejszym umówieniu.
Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne!
Lekcje płatne: możliwość negocjacji ceny.
Liczba uczestników spotkania min. 10 osób, max. 30 – 50 osób.

BIEŻĄCĄ OFERTĘ PROSIMY ŚLEDZIĆ TAKŻE W „AKTUALNOŚCIACH”

„W kaszubskiej zagrodzie”

 dla przedszkolaków i uczniów klas I – IV szkoły podstawowej:

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie zaprasza  dzieci klas I – IV na zajęcia  pt. „ W kaszubskiej zagrodzie”, które odbywać się będą w scenerii stałej ekspozycji etnograficznej. Uczestnicy poznają działanie i zastosowanie dawnych sprzętów. Poznają wnętrze  domu, wyposażenie kuchni, podział obowiązków, zajęcia dzieci, warunki życia  i dietę. Podczas zajęci wspólnie ułożymy plan dnia , codzienną i świąteczną dietę, poznamy zabawy, w które bawiono się na Kaszubach.

Koszt: 40 zł grupa

Czas trwania: 40 min

Grupy: min 15/max 25 osobowe

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej:

1. Współczesna sztuka ludowa Kaszub z uwzględnieniem stroju ludowego.

Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością sztuki, obejrzą rzeźbę ludową, wyroby hafciarskie, obrazy malowane na szkle. W trakcie zajęć zostanie im przekazana wiedza na temat regionu, sztuki ludowej, kaszubskiego stroju ludowego.

2. Wielokulturowy Bytów, czyli lokalna mozaika etniczna.

Uczestnicy spotkania poznają pojęcia wielokulturowości i tożsamości kulturowej. Dowiedzą się również, jakie mniejszości narodowe zamieszkują ziemie powiatu bytowskiego zapoznają się z ich kulturą.

3. Polskie stroje ludowe.

Zajęcia oparte na prezentacji multimedialnej i pogadance, pozwolą uczestnikom spotkania zapoznać się z rozmieszczeniem, bogactwem i różnorodnością polskiego stroju ludowego.

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych:

1. „Ostry sędzia Bytowa” – o katowskim mieczu, kacie i jego ofiarach.

Prezentacja bytowskiego miecza katowskiego z XVI – XVII wieku (depozyt z Muzeum Narodowego w Szczecinie eksponowany w bytowskim muzeum od 2014 roku). Wykład z pokazem slajdów – ikonografia dotycząca kata, tortur i procesów o czary.

2. Gryfy, Gryfici i pomorskie czarownice.

Spotkanie przybliżające sylwetki książąt zachodniopomorskich oraz ich związki z ziemią bytowską i zamkiem. W zarys historii Gryfitów wplecione wątki pomorskich procesów o czary. Wykład, pokaz slajdów, zwiedzanie wystawy stałej (I piętro Domu Zakonnego, Sala Gryfitów)

3. Majstersztyk. Sztuka dawna i rzemiosło w zbiorach Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Lekcja w formie wykładu z pokazem slajdów oraz zwiedzanie historycznej wystawy stałej na I piętrze Domu Zakonnego ze zwróceniem uwagi na najcenniejsze zabytki, m.in. elementy z dawnego wystroju kościoła św. Jerzego w Bytowie oraz muzealną kolekcję mebli – w tym sygnowaną szafę gdańską autorstwa Johanna Christopha Angerera.

Prowadząca: Katarzyna Juchniewicz, tel. 59 822 26 23 lub 59 822 86 19, kj@muzeumbytow.pl

W ofercie edukacyjnej muzeum znajdują się także zajęcia związane z tematyką roku obrzędowego. Szczegóły prosimy śledzić w zakładce „Aktualności”.

Dla młodszych dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli:

PONIEDZIAŁKI Z BAJKI

Bajka od początku dziejów była podstawowym źródłem rozumienia oraz przekazywania prawd świata, dlatego też ona właśnie, jest punktem wyjścia każdego z zajęć.

Poniedziałki z bajki to całoroczny cykl spotkań twórczych mających na celu popularyzowanie folkloru i sztuki ludowej wśród najmłodszych.

Daj się ponieść morskim falom zapisanym w kaszubskiej legendzie rybackiej lub rusz papierowym tropem za kogucikiem i kurką.

Szczegóły oraz zapisy: Magdalena Sudoł, tel. 783 699 739, magda@muzeumbytow.pl

Koszt: ustalany na bieżąco w zależności od tematu

Czas trwania: do 45min

Grupy: max 25 osobowe

Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-10 lat

BURCZĄCE BASY

Warsztaty podczas, których dzieci zapoznają się z kaszubskim instrumentarium tradycyjnym oraz eksperymentalnym, wykonują własny instrument – grzechotkę.

Spotkanie ma uświadomić małym odbiorcom, że instrumenty wcale nie muszą być wyszukane i skomplikowane, wręcz przeciwnie – dźwięki można wydobywać niemal ze wszystkich przedmiotów.

Szczegóły oraz zapisy: Magdalena Sudoł, tel. 783 699 739, magda@muzeumbytow.pl

Koszt: 15 zł/osoby

Czas trwania: do 60 min

Grupy: max 25 osobowe

Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat

U