EDUKACJA I WYNAJMY

Oferta edukacyjna

NOWE ZAJĘCIA MUZEALNE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ZAGRODZIE STYP-REKOWSKICH W PŁOTOWIE

płotowo-8

RODZINA JEST JAK DRZEWO – zajęcia rozpoczynają się krótkim przedstawieniem niezwykłych losów rodziny Styp-Rekowskich i ich rodzinnego gniazda (opis ciekawostek dotyczących sadu, starej gruszy, psa Hektora).Następnie uczestnicy zajęć biorą udział w zabawie polegającej na zasiadaniu do wspólnego stołu; dzieci odgrywają role członków rodziny Styp-Rekowskich siadając przy stole w określonym porządku.Część warsztatowa: samodzielne wykonanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.Pomoce: papier, kredki/ołówki.

STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ! – zajęcia rozpoczynają się rozmową na temat ulubionych dań uczestników. Rozmowa jest punktem wyjścia do opowieści o dawnych potrawach i sposobach ich przyrządzania. Oglądając mapę ustalamy źródła pochodzenia różnych produktów ( jeziora – ryby, las – grzyby, owoce leśne).Następnie, pracując w grupach, uczestnicy ustalają menu pięciu codziennych posiłków w domu Styp-Rekowskich. Zabawa odbywa się z wykorzystaniem kartoników z nazwami potraw.Część warsztatowa: palenie, mielenie i parzenie kawy zbożowej.Pomoce: ziarno pszenicy, zaplecze kuchenne.

W KRAINIE OPOWIEŚCI. GADKI Z PŁOTOWA – podczas zajęć dzieci zapoznają się z kilkoma legendarnymi historiami dotyczącymi okolicy Płotowa. Głównym punktem spotkania jest przedstawienie opowieści z oprawą muzyczną. Następnie dzieci biorą udział w rozmowie o znaczeniu opowieści i biorą udział w zabawie w opowiadacza. Zabawa odbywa się w oparciu o losowanie kartoników z rysunkami, które kierują narracją wymyślanej historii.

WYPĘDZANIE SZCZURÓW, O ŚWIĘTACH I ZWYCZAJACH NA KASZUBACH – podczas zajęć opisane zostają wybrane święta: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dożynki – z podkreśleniem ich odmienności od dzisiejszego stylu świętowania, a także charakterystyczne zwyczaje, jak swaty czy pusta noc. Obok rozmowy o świętach pojawi się wątek zapomnianych domowych zajęć i zwyczajów, takich jak wypiek chleba, darcie pierza, wypędzanie szczurów. Uczestnicy zajęć biorą udział w uroczystym wypędzeniu szczurów z domu Styp-Rekowskich ( wspólnie uczymy się krótkiej formułki i wyprowadzamy szczury z budynku). Część warsztatowa: samodzielne wykonanie figurki szczura. Pomoce: papier, ołówki, nożyce.

Kontakt: tel. 501 033 103

Cena: 15 zł od uczestnika
Czas: trwania zajęć ok. 45
Grupy: min 15 / max 30 osób

Od owieczki do wełniaczka – zajęcia oparte o dawne zwyczaje hodowli owiec na Kaszubach i wykorzystywania runa. Uczniowie samodzielnie wykonają wełniane pompony lub maskotki-wełniaczki.

Prowadząca: Barbara Borzyszkowska

Czas trwania ok. 45 minut

Koszt 15 zł/os

Grupa min 15 osób, max 30 osób

Poczuj się artystą ludowym” – spotkanie poświęcone tradycyjnemu wzornictwu na Kaszubach połączone z nowoczesnym dizajnem. Uczestnicy wykonają lampiony zainspirowane kaszubskimi wzorami – malowanie na szkle.

Prowadząca: Barbara Borzyszkowska

Czas trwania ok. 45 minut

Koszt 20 zł/os

Grupa min 15 osób, max 30 osób

Oferta dla przedszkoli i szkół podstawowych 

W programie:

„Na kaszubskiej Zagrodzie” – warsztaty poświęcone architekturze dawnych zagród wiejskich, dzieci dowiedzą się jak wyglądało dawniej budownictwo. Następnie same skonstruują makietę z własną zagrodą.

„Dzieciństwo naszych babć – warsztaty dotyczące dawnych tradycyjnych zabaw na Kaszubach połączone z pracami ręcznymi. Uczestnicy uszyją własną przytulankę.

„Co jadali nasi dziadkowie” – warsztaty związane z tradycjami kulinarnymi na Pomorzu. Dzieci dowiedzą się co jadano na Kaszubach, ale też jakie skarby do pomorskiej kuchni wnieśli Ukraińcy, Niemcy czy Litwini. Wspólne wypiekanie wafli na placie.

Co tam w jeziorze pływa” – spotkanie poświęcone rybołówstwu na Kaszubach, dzieci wykonają pracę nawiązującą do mieszkańców naszych jezior.

Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy u Barbary Borzyszkowskiej pod nr tel. 501 033 103 lub mail basiak@muzeumbytow.pl, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. (Istnieje również możliwość przyjęcia grup zorganizowanych – po wcześniejszym umówieniu)

Koszt: jedno spotkanie – 15-18 zł /osoba

Czas 60-75 minut

Chętni mogą zgłaszać się pod nr tel. 501 033 103 lub mail: basiak@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów klas VI-VII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

Projekt – „Granica” niepodległości” – ma celu upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Ziemia Bytowska tej niepodległości w 1918 r. nie uzyskała. Mieszkający w naszych stronach Kaszubi, Polacy o niepodległość walczyli przez ponad 20 kolejnych lat. Jak wyglądała ta walka? Jakie czyniono starania by Ziemia Bytowska znalazła się w granicach Polski, to wszystko przybliża młodym mieszkańcom Bytowszczyzny cykl zajęć i spotkań przygotowanych specjalnie przez bytowskie muzeum. Warsztaty, spotkania odbywają się w siedzibie głównej Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, a także w oddziale Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie.

Koszt: 10 zł/osoba

Kontakt: Barbara Borzyszkowskatel. 059 822 86 17/501 033 103 lub mail basiak@muzeumbytow.pl

ZAPRASZAMY TAKŻE DO MUZEUM SZKOŁY POLSKIEJ W PŁOTOWIE
WSTĘP BEZPŁATNY

ZAJĘCIA MUZEALNE W ZAMKU

KR2_4769

Informacje praktyczne:

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00
Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne.
Lekcje płatne/wykład: 70 zł/ grupa, 6 zł/osoba
Liczba uczestników spotkania min. 10 osób, max. 30 osób.
Nie prowadzimy lekcji muzealnych w okresie: 1 czerwca – 31 sierpnia.

Lekcje muzealne dla przedszkolaków i uczniów klas I – IV szkoły podstawowej:

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie zaprasza  dzieci klas I – IV na zajęcia  pt. „ W kaszubskiej zagrodzie”, które odbywać się będą w scenerii stałej ekspozycji etnograficznej. Uczestnicy poznają działanie i zastosowanie dawnych sprzętów. Poznają wnętrze  domu, wyposażenie kuchni, podział obowiązków, zajęcia dzieci, warunki życia  i dietę. Podczas zajęci wspólnie ułożymy plan dnia , codzienną i świąteczną dietę, poznamy zabawy, w które bawiono się na Kaszubach.

Koszt: 70 zł grupa

Czas trwania: 40 min

Grupy: min 15/max 25 osobowe

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych:

1. Współczesna sztuka ludowa Kaszub z uwzględnieniem stroju ludowego.

Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością sztuki, obejrzą rzeźbę ludową, wyroby hafciarskie, obrazy malowane na szkle. W trakcie zajęć zostanie im przekazana wiedza na temat regionu, sztuki ludowej, kaszubskiego stroju ludowego.

2. Wielokulturowy Bytów, czyli lokalna mozaika etniczna.

Uczestnicy spotkania poznają pojęcia wielokulturowości i tożsamości kulturowej. Dowiedzą się również, jakie mniejszości narodowe zamieszkują ziemie powiatu bytowskiego zapoznają się z ich kulturą.

3. Polskie stroje ludowe.

Zajęcia oparte na prezentacji multimedialnej i pogadance, pozwolą uczestnikom spotkania zapoznać się z rozmieszczeniem, bogactwem i różnorodnością polskiego stroju ludowego.

Prowadząca: Gabriela Pluto – Prądzyńska, tel. 59 822 86 15, gabriela@muzeumbytow.pl

Lekcje muzealne dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

1. „Ostry sędzia Bytowa” – o katowskim mieczu, kacie i jego ofiarach.

Prezentacja bytowskiego miecza katowskiego z XVI – XVII wieku (depozyt z Muzeum Narodowego w Szczecinie eksponowany w bytowskim muzeum od 2014 roku). Wykład z pokazem slajdów – ikonografia dotycząca kata, tortur i procesów o czary.

2. Gryfy, Gryfici i pomorskie czarownice.

Spotkanie przybliżające sylwetki książąt zachodniopomorskich oraz ich związki z ziemią bytowską i zamkiem. W zarys historii Gryfitów wplecione wątki pomorskich procesów o czary. Wykład, pokaz slajdów, zwiedzanie wystawy stałej (I piętro Domu Zakonnego, Sala Gryfitów)

3. Majstersztyk. Sztuka dawna i rzemiosło w zbiorach Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Lekcja w formie wykładu z pokazem slajdów oraz zwiedzanie historycznej wystawy stałej na I piętrze Domu Zakonnego ze zwróceniem uwagi na najcenniejsze zabytki, m.in. elementy z dawnego wystroju kościoła św. Jerzego w Bytowie oraz muzealną kolekcję mebli – w tym sygnowaną szafę gdańską autorstwa Johanna Christopha Angerera.

Prowadząca: Katarzyna Juchniewicz, tel. 59 822 26 23, kj@muzeumbytow.pl

Zajęcia muzealne prowadzą również:

Magdalena Sudoł, tel. 59 822 86 15, magda@muzeumbytow.pl

W ofercie edukacyjnej muzeum znajdują się także zajęcia związane z tematyką roku obrzędowego.

Szczegóły prosimy śledzić w zakładce „Aktualności”.

Wynajmy

Oferup-5jemy wynajem sali portretowej muzeum na I piętrze Domu Zakonnego w pokrzyżackim zamku, na cele konferencyjne, koncerty kameralne, pokazy, prezentacje multimedialne, debaty, sympozja, śluby i inne zdarzenia.

– sala posiada powierzchnię 74 m2,
– wejście niezależne z głównej klatki schodowej,
– 50 miejsc siedzących z możliwością dostawienia dodatkowych,
– możliwość zainstalowania ekranu i rzutnika multimedialnego,
– toalety na parterze.

Kontakt:

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, 77-100 Bytów, ul. Zamkowa 2
Tel./fax.: 59 822 26 23
e-mail: sekretariat@muzeumbytow.pl