Nauka przez zabawę

Folklor w bajce, jak dawniej wypędzano szczury, a także poznanie wielkanocnych zwyczajów na Kaszubach – to tylko część tematów lekcji dla najmłodszych, które w ostatnim czasie odbyły się w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie.

„PONIEDZIAŁKI Z BAJKI” to spotkania twórcze mające na celu popularyzowanie folkloru i sztuki ludowej wśród dzieci. Nowe, całoroczne pasmo spotkań przygotowane przez Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, inspirowane porami roku, skierowane jest do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Bajka od początku dziejów była podstawowym źródłem rozumienia oraz przekazywania prawd świata, dlatego też ona jest punktem wyjścia dla każdego z zajęć. Oprócz wspólnego czytania bajki najmłodsi rozmawiają o poznanej historii, a także wykonują prace plastyczne.

Sporym zainteresowaniem cieszą się również zajęcia dla nieco starszych dzieci „WYPĘDZANIE SZCZURÓW, O ŚWIĘTACH I ZWYCZAJACH NA KASZUBACH”. Spotkania te odbywają się w Zagrodzie Styp – Rekowskich w Płotowie. Podczas zajęć opisane zostają wybrane święta: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dożynki – z podkreśleniem ich odmienności od dzisiejszego stylu świętowania, a także charakterystyczne zwyczaje, jak swaty czy pusta noc. Obok rozmowy o świętach pojawi się wątek zapomnianych domowych zajęć i zwyczajów, takich jak wypiek chleba, darcie pierza, wypędzanie szczurów. Uczestnicy zajęć biorą udział w uroczystym wypędzeniu szczurów z domu Styp-Rekowskich (wspólna nauka krótkiej formułki i wyprowadzanie szczurów z budynku).

Chętnych nie brakowało również na muzealnych zajęciach poświęconych tradycjom wielkanocnym. Dzieci i młodzież samodzielnie wykonywały palmy, kartki z życzeniami w języku kaszubskim, a także przygotowywały pisanki.

Możliwość komentowania została wyłączona.