Na ratunek Chełmowskiemu

Rodzina i najbliżsi przyjaciele nieżyjącego twórcy Józefa Chełmowskie uruchomili zbiórkę na renowację i konserwację dzieł tworzących skansen w Brusach-Jagliach. Wpłat można dokonywać na stronie https://zrzutka.pl/ratunek-dla-skansenu-jozefa-chelmowskiego-wdgh58

Skansen – to muzeum prywatne, dzieło zmarłego w 2013 roku artysty Józefa Chełmowskiego. Prace wypełniają dosłownie każdy zakamarek tego magicznego miejsca, w tym w znaczącej części w ogrodach. Niestety wraz z przemijaniem czasu natura odciska coraz większe piętno na zgromadzonych pracach. Aby utrzymać urok skansenu, konieczna jest renowacja i konserwacja dorobku życia twórcy.

Nawałnica, która dotknęła region w nocy z 11/12 sierpnia 2017 r., nie ominęła skansenu. Zrujnowana wysoka zieleń, uszkodzone ogrodzenia i zabudowania – to obraz zniszczeń. Szkody wyrządzone pracom artysty są mniej dotkliwe. Wciąż jest co oglądać. To dramatyczne wydarzenie uwidoczniło jednak słabsze eksponaty, wykonane z mniej odpornych gatunków drewna, które domagają się rychłej konserwacji.

Środki pieniężne zebrane poprzez zbiórkę umożliwią zakup specjalistycznych preparatów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.