Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarte

23.03. odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To największe historyczne muzeum w Polsce.

Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyła idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby drugą wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich. Siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie Studio Architektoniczne „Kwadrat”, znajduje się przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Na wystawie znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

W przestrzeni wystawy głównej przewiedziano również przestrzeń prezentującą życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci „Podróż w czasie” przeznaczoną dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składa się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem sytuacji politycznej i społecznej okupowanego i walczącego kraju.

Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku jest największym historycznym muzeum w Polsce, jego wystawa główna, zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. m2. Zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. Władysława Bartoszewskiego 1; 80-862 Gdańsk
Wejście główne: schody od strony placu
Muzeum czynne:
Wtorek – niedziela 10.00 -19.00