WYSTAWA RZEŹBY. TOMASZ SOBISZ HOMO HOMINI – 27 PAŹDZIERNIKA

Tomasz Sobisz, to współczesny polski artysta rzeźbiarz, laureat medalu Gloria Artis i wielu innych nagród. Studiował na ASP w Gdańsku, dyplom otrzymał w 1998 roku. Obecnie pracuje w Katedrze Rzeźby, i jest kierownikiem pracowni Podstaw Rzeźby. W latach 2016–2020 był prodziekanem Wydziału Rzeźby i Intermediów.
Jego realizacje pomnikowe znajdują się m.in.: w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w Basilica Santi XII Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Watykanie, w Basilica Sant’Andrea delle Fratte w Rzymie, w klasztorze franciszkanów w Wilnie, „Brama Pamięci” w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, na Jasnej Górze, w Wiedniu – w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, w budynkach Sejmu i Senatu RP w Warszawie, w rodzinnym mieście Lęborku, w Wilnie – w Muzeum Chrztu Litwy, i w wielu innych miejscach w kraju i zagranicą.
Realizacje kommemoratywne autorstwa Tomasza Sobisza związane z Marszem śmierci więźniów Stutthof w miejscu zagłady w Gęsi oraz projekt kościoła-pomnika ofiar Marszu Śmierci w Nawczu oraz zrealizowany pomnik w Miejscu Pamięci w Sanktuarium w Piaśnicy – są wyraźnym akcentem artystycznego zaangażowania artysty w kształtowaniu i budowaniu lokalnej tożsamości kulturowej i narodowej. Pomniki rzeźbiarskie m.in.: gen. Ryszarda Kuklińskiego w Gdyni, gen. Andrzeja Błasika w bazie F-16 w Poznaniu Krzesinach, prof. Gerarda Labudy, gen. Stanisława Sosabowskiego w Lęborku czy pomnik Powstania Styczniowego w Wilnie, ukazują wagę podejmowanych realizacji istotnych dla kultury polskiej i skalę bogatego dorobku artystycznego.
Sztuka Sobisza to zazwyczaj eksploracja wątków tożsamości ukazanych ponad horyzontem czasu. Sobisz jest przekonany, że sztuka powstaje na horyzontach rozległych, w przestrzeni która łączy umarłych z żywymi, oraz żywych – z tymi, którzy się jeszcze nie narodzili… Potrzeba uprawiania sztuki oraz obcowanie z depozytariuszami przeszłości, poszukiwanie „genius loci” nieustannie ukazują rzeźbiarzowi człowieka, jego walkę, lęki i nadzieje w sposób ponadczasowy i uniwersalny.

Wernisaż odbędzie się 27 października (piątek) o godzinie 12.00 na II piętrze Domu Zakonnego.

Miło nam zakomunikować, że ekspozycja urządzona jest w dwóch miejscach w przestrzeni zamku: w Dużej Sali wystawowej w Domu Zakonnym oraz na zamkowym dziedzińcu.

Serdecznie zapraszamy!

Możliwość komentowania została wyłączona.