WYSTAWA: CZARODZIEJSKI OGRÓD JÓZEFA CHEŁMOWSKIEGO

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFICZNĄ LESZKA J. PĘKALSKIEGO, OTWARTĄ 23 WRZEŚNIA 2016 ROKU.

LESZEK JERZY PĘKALSKI, sopocianin, fotografik i fizyk teoretyczny po Uniwersytecie Wrocławskim. Był asystentem na Politechnice Gdańskiej i w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Gdańskiego, meteorologiem na Kasprowym Wierchu, nauczycielem w szkole średniej. Zainteresowanie fotografią datuje się od 1974 roku – aktywna działalność w Gdańskim Towarzystwie Fotograficznym (m.in. wiceprezes, ostatnio członek honorowy). Wówczas zaczyna zdobywać pierwsze nagrody w wielu konkursach. Pierwsza wystawa indywidualna w 1981 roku. Wcześniej, w 1979 roku, decyduje się zrezygnować z kariery naukowej, zwalnia się z Uniwersytetu i podejmuje pracę jako zawodowy fotografik – wolny strzelec. W 2004 roku przechodzi na emeryturę, kontynuując dotychczasowe zajęcia.

Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe, m.in.:

1981 – W Nowym Jorku i gdzie indziej – Gdańsk, MPiK

1984 – Sopoccy twórcy – BWA, (wspólnie z dwójką kolegów)

1986 – Spotkani w biegu – Gdańsk, Warszawa, Bielsko-Biała,

1988 – O mojej matce – Racibórz (Grand Prix w konkursie), Gdańsk, Toruń

1998 – Paris, je t’aime – wystawa na otwarcie galerii TCF w Gdańsku

2001 – Pamięć i fotografie (zmarli artyści sopoccy) – Sopot, Dworek Sierakowskich, 

2005 – Il était une fois à Podhale (Dawno temu na Podhalu) – Lille (w ramach festiwalu Transphotographiques), Bielsko-Biała 2008, Szczecin 2013

2006 – Prezentacja autorska w ramach festiwalu Art Trail w Leigh-On-Sea (Anglia)

2015 – dwie wystawy w Sopocie: 1) Pamięć i fotografie (nowa, gruntownie inna wersja) – portrety nieżyjących już profesorów ASP i twórców Szkoły Sopockiej (czerwiec, ul Obrońców Westerplatte), 2) Dawno temu na Podhalu (nowa, znacznie powiększona wersja) – listopad, do stycznia 2016, Państwowa Galeria Sztuki.

Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych na wszystkich kontynentach, gdzie otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach prywatnych, m.in. w Anglii, Francji, Luksemburgu i USA oraz w Polsce. Publikowane były w prasie krajowej i zagranicznej, a także w wielu wydawnictwach książkowych i albumowych, np. we wspólnym albumie z Mirosławem Wiśniewskim: „Polska – dwory, dworki” (1992). Od wielu lat zajmuje się również dydaktyką fotografii. Przez kilkanaście lat wykładał technikę i technologię fotografii na gdańskiej ASP,  był wykładowcą i wicedyrektorem d/s programowych i artystycznych w sopockich Warsztatach Fotograficznych Hejbera, a następnie w (również sopockiej) szkole „Fotomedia”. Przez parę lat prowadził zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa w Gdyni. Był współzałożycielem i wicedyrektorem ds. programowych i artystycznych Trójmiejskiej Szkoły Fotografii. Wielokrotnie zapraszany do udziału w jury konkursów fotograficznych. Posiada uprawnienia rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury d/s fotografii artystycznej oraz odznakę Zasłużony Działacz Kultury. 

Żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Syn Adam, ceniony i wielokrotnie nagradzany grafik-ilustrator, mieszka w Sopocie, a aktualnie pracuje na Bilkent University w Ankarze. Córka Ewa, psycholog, mieszka i pracuje w Gliwicach.

Zainteresowania zawodowe i artystyczne: portret, reportaż, dokument społeczny, pejzaż, architektura.

Zainteresowania poza zawodowe: muzyka (klasyczna, jazz), turystyka górska, podróże, gotowanie. Utrzymuje, że jest lepszym kucharzem niż fotografem.

           

leszek-2

Możliwość komentowania została wyłączona.