WARSZTATY ANTROPOLOGICZNE (25-26 listopada)

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie wspólnie z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, mają zaszczyt zaprosić na V Jesienne Warsztaty Antropologiczne (25-26 listopada 2021 roku).

Kierownikiem naukowym warsztatów pod przewodnim tytułem OBLICZA NATURY. PIERWSZE DEKADY XXI WIEKU, jest prof. Ewa Nowina-Sroczyńska (UŁ).

Obrady w Sali Portretowej na I piętrze Domu Zakonnego. Przypominamy, że na sali obrad i w kuluarach obowiązują zasady: dystans-maseczka-dezynfekcja.

Czwartek, 25 listopada 2021 roku

9.30 Otwarcie Jesiennych Warsztatów Anrtopologicznych

dr Tomasz Siemiński, dyrektor Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie; prof. dr hab. Ewa Nowina-Sroczyńska, Uniwersytet Łódzki, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej; mgr Maciej Kwaśkiewicz, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie.

Referaty

10.00 Prof. Katarzyna Kaniowska, Uniwersytet Łódzki, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Przyroda i natura w dyskursie antropologicznym.

10. 30 Prof. Violetta Wróblewska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Strach przed naturą. Folklor jako forma odpowiedzi na kryzys środowiskowy.

11.00 Prof. Waldemar Kuligowski, UAM w Poznaniu, Instytut Antropologii i Etnologii, Festiwalizacja natury. Jak wartości zmieniają się w atrakcje.

11.30 Prof. Marcin Brocki, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Zdygitalizowane natury jako reprezentacje „ja”.

Przerwa kawowa

12.30 Dr Konrad Górny, Uniwersytet Wrocławski, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej, Społeczność lokalna a wielka inwestycja przemysłowa – refleksje z badań terenowych w gminie Dobrzeń Wielki na Opolszczyźnie.

13.00 Mgr inż. architekt, artystka fotograficzka, Zofia ŁuczkoMiasto z Instagrama – impresja na temat urbanistyki modnych miast; przykład Dubaju.

13.30 Dr Karol Walczak, UAM w Poznaniu, Zakład Ochrony Dóbr Kultury WPA, Naturalnie, że zdrowa i naturalna. Kilka uwag na temat popularności tzw. kuchni naturalnej.

Przerwa Obiadowa

16.00 Mgr Ada Florentyna Pawlak, Uniwersytet Łódzki, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Sztuczny człowiek i technologiczna symulacja emocji. Transhumanizm cyfrowy.

16.30 Mgr Maciej Kwaśkiewicz, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Transhumanizm jako emanacja strachu przed naturą. Czy wiara w postęp naukowy uchroni nas przez śmiercią – obraz zjawiska przedstawiony w serialu HBO „Rok za rokiem”.

17.00 Prof. Ewa Nowina-Sroczyńska, Uniwersytet Łódzki, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Natura – podmiot ambiwalentny. Współczesne działania artystyczne.

Piątek, 26 listopada 2021 r.

10.00 Mgr Magdalena Sudoł, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, W rzeźbą malowanym ogrodzie Stanisława Janikowskiego. Prolog.

10.30 Zwiedzanie wystawy czasowej „W malowanym ogrodzie Stanisława Janikowskiego” – kurator mgr Magdalena Sudoł

10.40 Zwiedzanie wystawy stałej „Józef Chełmowski – portret artysty i człowieka” – kurator dr Tomasz Siemiński

11.00 Przedpremierowa projekcja filmu dokumentalnego „Tajemnice Świata Światów. Opowieści o Józefie Chełmowskim, reż. Andrzej Dudziński, 2021 r. – słowo wstępne dr Tomasz Siemiński

12.30 Zakończenie Jesiennych Warsztatów Antropologicznych