Ruszył plebiscyt „Wirtualne Gęśle”

Wystartowała XVIII edycja internetowego plebiscytu WIRTU@LNE GĘŚLE na folkową płytę roku!!!
Tym razem wybieramy najlepszą folkową płytę, która ukazała się w Polsce w 2020 roku.
Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek 15 marca w samo południe i potrwa do 30 kwietnia br.

Najlepszą folkową płytę 2020 roku wybierają słuchacze spośród 72 albumów z szeroko rozumianą muzyką folkową, tradycyjną, etniczną, muzyką świata i muzyką źródeł. Dodatkowo każdy głosujący ma możliwość wybrania najładniejszej jego zdaniem okładki płyty.

Specyfiką muzyki folkowej jest jej ogromna różnorodność oraz bogactwo inspiracji – zarówno stylistycznych jak i geograficznych. Od tradycji i źródeł (wiejskich muzykantów), po muzykę współczesną, rockową, folk-jazz czy folk-metal. Od polskiej muzyki tradycyjnej (miejskiej i wiejskiej), po inspiracje bliskimi i dalekimi kulturami z całego świata. Wśród płyt z WIRTUALNYCH GĘŚLI znajdziemy całą różnorodność i bogactwo muzycznych pomysłów.

Wśród zgłoszonych do konkursu fonogramów jest wiele takich, których autorami są nasi przyjaciele i którym serdecznie kibicujemy!!!

Ale… Jest też nasza płyta „Cassubia Cantat 2020″. Wyjątkowy dwupłytowy album. Na jednym krążku znajdują się rejestracje 27 utworów zgłoszonych do przesłuchań konkursowych Festiwalu Cassubia Cantat 2020.

Nagrania te są efektem edycji z 2020 r. realizowanego przez Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie od 2010 roku cyklicznego projektu:
„Przesłuchania konkursowe Festiwalu Cassubia Cantat”. Jego celem jest rewitalizacja zapomnianych kaszubskich pieśni ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk wydanych przez muzeum, wspólnie z IS PAN, na płycie CD „Cassubia Incognita” w 2009 r. oraz opublikowanych w 2018 r. przez Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie rejestracji pieśni „Cassubia Incognita Novum” pochodzących ze śpiewnika prof. Łucjana Kamieńskiego „Pieśni Ludu Pomorskiego. Pieśni z Kaszub południowych” (wydawnictwa Instytutu Bałtyckiego, Toruń 1936). Celem projektu jest też upowszechnianie i prezentacja wszelkich ciekawych współczesnych zjawisk muzycznych inspirowanych szeroko rozumianymi kaszubskimi źródłami tradycyjnymi – np. pieśni pustonocne, materiały
odnalezione w zapisach nutowych (Kamieński, Kolberg, samizdaty i inne źródła pisane), odnalezionych rejestracjach dźwiękowych (np. w Internecie lub na różnych nośnikach, na których może być zapisany dźwięk) lub przekazach ustnych zapomnianych pieśni ludowych z terenu Kaszub oraz wzbogacenie i popularyzacja materiału muzycznego inspirowanego szeroko rozumianą tradycją kaszubską.

Drugi z krążków – „Szkice kaszubskie Macieja Rychłego i Mateusza Rychłego” – to niezwykłe aranżacje kaszubskich motywów pochodzący m.in. z rejestracji terenowych prowadzonych na Kaszubach w latach 30. XX w. przez prof. Łucjana Kamieńskiego.

Autorami 18 kompozycji na tej płycie są:

Maciej Rychły – replika fletu z przedlokacyjnego Gdańska (XIII w), dudy, tradycyjne, flety z roślin baldaszkowatych, rogowy flet naczyniowy, low whistle
Mateusz Rychły – mandolina, oktawomandolina, gitary, kontrabas,
elektronika

Prosimy o Wasze głosy.

Zagłosować każdy może tylko raz, ale za to na aż 5 płyt.
Osobno zagłosować też można na najciekawszą okładkę fonogramu!

Głosowanie odbywa się na stronie http://www.gesle.folk.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.