Przed nami XXI Konferencja Kaszuboznawcza

W tym roku, co zapowiedzieliśmy na XX Konferencji, zmieniamy formę spotkania: sympozjum będzie dwudniowe i poświęcimy je „Solidarności” i stanowi wojennemu. Zaczniemy w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie w piątek 16 września od rozmów pod hasłem „co zostało z pierwszej „Solidarności”” z udziałem młodzieży z LO Bytów i seniorów. Współpracuje z nami dr Małgorzata Ryś-Kiełtyka z LO oraz Jacek Prądzyński, dyrektor Miejskiej Biblioteki. Całością przedsięwzięcia zarządza prof. Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Natomiast w sobotę 17 września zapraszamy do sali portretowej w muzeum, w której wygłoszone zostaną referaty.

Oto szczegóły:

XXI Konferencja Kaszuboznawcza
Literatura kaszubsko-pomorska w czasach „Solidarności” i stanu wojennego
16-17 września 2022 r.

piątek, 16 września 2022 (Zagroda Muzealna Styp-Rekowskich w Płotowie)
godz. 12.00 – godz. 14.00 – prezentacja efektów akcji wspomnieniowo-literackiej: Co zostało z czasów pierwszej „Solidarności”?

Cz. 1: Czytanie performatywne licealistów

(opieka merytoryczna: dr Małgorzata Ryś, Liceum Ogólnokształcące w Bytowie)

Cz. 2: Głosy seniorów

(opieka merytoryczna: mgr Jacek Prądzyński (Biblioteka Miejska w Bytowie)

sobota, 17 września 2022 (siedziba główna Muzeum w Bytowie – sala portretowa)
godz. 10.00 – 14.00 – sympozjum naukowe
Literatura kaszubsko-pomorska w czasach „Solidarności” i stanu wojennego

godz. 10.05-10.35 – dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), „Huśtawka” Lecha Bądkowskiego jako tekst rozliczeniowy

godz. 10.35 – 11.05 – dr Bożena Ugowska (Instytut Kaszubski), Publicystyka Stanisława Pestki w latach osiemdziesiątych

godz. 11.05 – 11.35 – mgr Andrzej Busler (Akademia Pomorska w Słupsku), Edmund Szczesiak o cichych bohaterach stanu wojennego

11.35-12.00 – przerwa

12.00-12.30 – dr Dariusz Majkowski (MPiMK-P w Wejherowie), Kaszëbë i Lëdowô Pòlskô w latach 1980-1989 wedle felietonów Eùgeniusza Gòłąbka w „Pòmeranii”.

12.30-13.00 – prof. dr hab. Daniel Kalinowski (Akademia Pomorska w Słupsku), Internowanie. Zapisy wspomnieniowe i literackie

13.00-14.00 – dyskusja i podsumowanie działań sympozjum

Organizacja:
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Szkoła Doktorska Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Kaszubski w Gdańsku

Współorganizacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytowie, Liceum Ogólnokształcące w Bytowie