Pasieka wyobraźni – o twórczości Józefa Chełmowskiego

Właśnie ukazała się najnowsza publikacja Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie przygotowana wspólnie z Urzędem Miejskim w Brusach, „Pasieka wyobraźni – o twórczości Józefa Chełmowskiego”. Monografia ta jest pierwszą tego rodzaju w całości zajmującą się życiem i twórczością artystyczną J. Chełmowskiego.„Pasieka wyobraźni” to monografia zbiorowa pod redakcją prof. Daniela Kalinowskiego oraz dra Tomasza Siemińskiego. W zbiorze znalazło się 12 artykułów, część z nich wygłoszona została podczas ubiegłorocznej konferencji kaszuboznawczej poświęconej J. Chełmowskiemu,. Wśród nich znalazły się rozważania takich osób świata nauki jak: Ewa Nowina – Sroczyńska, Adela Kuik – Kalinowska, Elżbieta Kal, J. Borzyszkowski.

Bogato ilustrowana publikacja przedstawia aspekty twórczości artysty ujęte z różnej perspektywy. Do tej pory na rynku wydawniczym nie ukazała się praca, która w tak całościowy sposób ujęłaby badania i refleksje nad twórczością J. Chełmowskiego. W recenzji na temat monografii, przygotowanej przez znanego antropologa kultury prof. Wojciecha Józefa Bursztę, czytamy: „Z wielką przyjemnością i rosnącą satysfakcją czytałem recenzowane opracowanie, a dochodząc do finału lektury nie miałem wątpliwości, że idea książki świetnie się sprawdziła. Tom „trzyma” poziom, teksty wzajemnie ze sobą korespondują, dając w efekcie najpełniejszą, jak dotąd opowieść o Józefie Chełmowskim i jego świecie.”

Już wkrótce „Pasieka wyobraźni” do nabycia w sklepiku Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.