OCZY WOJNY/ОЧІ ВІЙНИ

Od 12 maja do 1 czerwca 2023 roku można oglądać w naszym muzeum wystawę OCZY WOJNY, na którą składają się fotografie autorstwa Dmytro Kozackiego. Zdjęcia są dokumentami, dzięki którym można poznać wojenną codzienność żołnierzy pułku Azow i ukrywających się z nimi mieszkańców Mariupola w hucie Azowstal.

Dmytro Kozacki ps. „Orest”, 26-letni żołnierz, szef służby prasowej pułku Azow, podczas obrony zakładów Azowstal dokumentował codzienność ukraińskich żołnierzy i cywilów. W podziemiach Azowstalu do 20 maja 2022 roku przebywało około tysiąca ludzi, którzy schronili się przed okrucieństwem i zbrodniami popełnianymi przez żołnierzy Federacji Rosyjskiej.

Na krótko przed poddaniem się oddziału (20 maja 2022 r.), Dmytro Kozacki udostępnił część wykonanych przez siebie fotografii.

Na wystawie znajduje się także 66 portretów kolegów Dmytra, którzy zginęli broniąc Azowstalu. Wystawa dostępna jest w języku ukraińskim i polskim. Do Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie trafiła dzięki uprzejmości pana Oleksandra Plodystyi’a, Konsula Ukrainy.

Uzupełnieniem ekspozycji jest dwudziestominutowy film ukraińskiego artysty Yevhena Tkacha „Tatarzy krymscy”, który powstał w ramach projektu „Tożsamość w zagrożeniu” („Identity on the Line”) realizowanego przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wraz z partnerami z Norwegii, Szwecji, Danii, Słowenii, Chorwacji i Litwy, a dotyczącego wybranych procesów migracyjnych, które miały miejsce w Europie w ostatnich stu latach.

ZWIASTUN: https://youtu.be/eU972EkCMs4

Możliwość komentowania została wyłączona.