Od wielu już lat prezentujemy na indywidualnych wystawach czasowych dorobek twórczy działających w północnej Polsce twórców ludowych.
Obecnie przyszła kolej na Romana Ziemeya z Kęsowa, niedaleko Tucholi.
Zapraszamy zatem na wystawę, pt. „Rzeźbiarski fach Romana Ziemeya”, której wernisaż odbędzie się w naszym muzeum 6 października (piątek) o godzinie 14.00 w małej sali na II piętrze Domu Zakonnego.
Ekspozycja potrwa do 10 grudnia b.r.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 50 rzeźb powstałych w latach 2020-2023, które pochodzą ze zbiorów prywatnych artysty oraz z kolekcji Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.
Kuratorką wystawy jest etnolożka specjalizująca się w sztuce nieprofesjonalnej, kustosz Magdalena Sudoł z działu etnograficznego naszego muzeum.
Roman Ziemey – rzeźbiarz, mieszkaniec Kęsowa w powiecie tucholskim. Uczestnik licznych jarmarków, plenerów i konkursów współczesnej sztuki ludowej. Znakiem rozpoznawczym jego twórczości są niemalowane, często wieloelementowe, przedstawienia rzeźbione w lipie, dębie czy akacji. Artystyczne eksperymenty z kolorem Ziemey zazwyczaj wiąże z wątkami regionalnymi przedstawień. Tematyka rzeźb dokumentuje dawny wiejski świat, a coraz częściej dotyka także sfery sacrum. Postaciom towarzyszą zwierzęta – koziołki, gęsi, psy, koty; ptaki – sowy, zięby, sroki, kowaliki czy szczygły, stanowią również odrębne przedstawienia. Wrażliwość, emocje, trudy pracy i życia zamknięte w precyzyjnym układzie twarzy, ułożeniu ciał rzeźbionych postaci oddają niewątpliwą zawziętość i premedytację w dążeniu do realizacji twórczych zamierzeń, a także wyjątkowość oraz niepowtarzalność artystyczną Ziemeya. Prace twórcy znajdują się w różnych krajach. Przedstawienia rzeźbiarskie, zamknięte w kapliczkach czy kamiennych grotach, zdobią przestrzeń Kęsowa i okolic. Bytowskie muzeum posiada w swej kolekcji 15 rzeźb Romana Ziemeya.