Niepodległa w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie

W 2018 r. Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie w ramach ogólnopolskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości realizowało autorski program „Granica” niepodległości. Skorzystało z niego blisko 2300 uczniów bytowskich szkół.

W ramach przedsięwzięcia przygotowano cykl warsztatów – spotkań połączonych ze zwiedzaniem miejsc ściśle związanych z działalnością Kaszubów na rzecz odzyskania niepodległości (Muzeum Szkoły Polskiej, Zagroda Styp-Rekowskich, cmentarz w Płotowie). Zajęcia te skierowane były głównie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu bytowskiego (14 placówek), a także seniorów z Uniwersytetu III Wieku (łącznie skorzystało z nich ok. 924 osoby). W ramach programu „Granica „ niepodległości zorganizowano inscenizację odwołującą się do tzw. „Marszu na Bytów” z 1920 r. (udział wzięło ponad 750 osób).

Ponadto dla uczniów przygotowano spotkania z naukowcami zajmującymi się badaniem dziejów Ziemi Bytowskiej: dr Tomaszem Rembalskim i dr Małgorzatą Ryś-Kiełtyka ( ok. 597 osób). Przy okazji tych spotkań uczniowie poznali historię lokalnych dziejów, a także dowiedzieli się w jaki sposób należy ją dokumentować. Efektem tych zajęć jest przygotowanie kilkunastu opracowań, wspomnień najstarszych mieszkańców Ziemi Bytowskiej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.