Na Kaszubach zabrzmi muzyka z Roztocza

Ośrodek Teatralny Kana wspólnie z Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie zaprasza na szczególne wydarzenie: wieczorne spotkanie śpiewacze poświęcone pieśniom na Wielki Post.

W czwartek 07.04 o godz. 18.30 w poewangelickim kościele św. Wojciecha w Tuchomiu zabrzmią pieśni wielkopostne, pustonocne (stanowiące również część wielkopostnego repertuaru), a także piety i wybrane sekwencje takie jak Stabat Mater, które przetrwały w żywej tradycji kaszubskiej, roztoczańskiej czy ukraińskiej.

Tradycja Wielkiego Postu sięga IV wieku. Wyrazem szczególnego charakteru tego czasu w pobożności ludowej jest niezwykle bogaty i różnorodny repertuar, w którym odnaleźć można motywy pasyjne sięgające nawet VIII wieku.

Koncepcja wydarzenia zakłada dwudniowe spotkanie kaszubskich śpiewaków z Beatą Oleszek, Janiną Dyjach i Moniką Jargiło z zespołu Jarzębina z Kocudzy. W ramach spotkań powstanie wspólny program, który w zamierzeniu ma stanowić dialog tradycji kaszubskich oraz równie bogatej w pieśni kultury muzycznej Roztocza.

Próby śpiewacze odbywają się w tętniącej życiem po pandemii Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie.