MUZEUM ON-LINE: KONGRES ZWIĄZKU POLAKÓW W NIEMCZECH (BERLIN 1938)

Przedstawiamy państwu pięć prezentacji multimedialnych, które na co dzień można zobaczyć na wystawie w Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie. Wszystkie prezentacje zostały opracowane na podstawie dźwiękowego nagrania z 1938 roku dokonanego podczas sławnego Kongresu Polaków w Niemczech, który odbył się w Berlinie w największej sali widowiskowej Teatru Ludowego. Prezentacje przedstawiają fragmenty przemówień najważniejszych działaczy Związku – Bolesława Domańskiego i Jana Kaczmarka. Poza tym udostępniamy państwu deklamację Pięciu Prawd Polaków oraz dwie pieśni „Hasło Polaków” oraz „Pieśń Rodła”.

Nagrania zostały przedstawione na tle archiwalnych fotografii. Ich forma pozwala nam przenieść się w klimat lat 30. XX wieku. Zwróćmy uwagę na charakterystyczną dykcję polskich mówców oraz formę patetyczną zarówno pieśni jak i przemówień. Rok 1938 był czasem bardzo napiętych stosunków politycznych, nikt jednak nie był jeszcze w stanie przewidzieć jak straszna będzie przyszłość następnych kilku lat.