MUZEUM ON-LINE: FILM PREZENTUJĄCY EKSPOZYCJĘ ETNOGRAFICZNĄ

Zbiory etnograficzne dotyczące kultury materialnej południowo-zachodniej części Kaszub obejmują okres od II połowy XVII wieku, aż po dzień dzisiejszy. Najstarsze zabytki są jednak nieliczne. Przeważają obiekty z przełomu XIX i XX wieku i pierwszych dziesięcioleci ubiegłego stulecia. Kolekcja liczy około 4000 eksponatów, z czego ponad 700 pokazanych jest na stałej ekspozycji w siedzibie muzeum – wystawa, pt. „Kultura materialna Kaszubów Bytowskich” obejmuje rolnictwo, zajęcia pozarolnicze (rybołówstwo, pszczelarstwo, zbieractwo, łowiectwo), rzemiosła (stolarstwo, bednarstwo, ciesielstwo, kołodziejstwo, kowalstwo), obróbkę wici i włókna (tkactwo, plecionkarstwo) wraz warsztatem do obróbki bydlęcych rogów i wytwórczości tabakierek, a także wyposażenie wiejskiej izby w przedmioty codziennego użytku domowego.

Kolekcja obejmująca poszczególne dziedziny sztuki ludowej gromadzona jest w muzeum od chwili jego powstania, to jest od 1972 roku. Jednak trzon zbiorów sztuki, około 1500 obiektów pochodzi z okresu ostatnich 40 lat, z czego zaledwie 350 pokazanych jest na wystawie stałej. Zbiory te obejmują kolekcje rzeźby w drewnie, malarstwa na płótnie, malarstwa na szkle, hafciarstwa (w tym czepców-złotnic), strojów ludowych, plecionkarstwa, garncarstwa, instrumentów muzycznych, tabakierek i zabawek ludowych.

Obecnie muzeum posiada jedną z większych kolekcji współczesnej sztuki ludowej na Pomorzu. W zbiorach znajdują się prace ponad 100 współczesnych twórców zamieszkujących na terenie całych Kaszub.

Za szczególnie cenny zespół wytworów liczący ponad 500 obiektów, uznajemy prace Józefa Chełmowskiego z Brus – jest to największa kolekcja w Polsce. W tym roku otwieramy nową ekspozycję stałą poświęconą tylko twórczości Józefa Chełmowskiego. Nowa wystawa znajduje się we wschodnim skrzydle zamku (otwarcie nastąpi przed wakacjami 2020 roku).

Prezentowany film pokazuje stałą ekspozycję etnograficzną znajdującą się na parterze Domu Zakonnego.