MUZEUM ON-LINE: FILM PREZENTUJĄCY EKSPOZYCJĘ ARTYSTYCZNO-HISTORYCZNĄ

Zbiory Działu Artystyczno-Historycznego liczą ponad 500 obiektów i obejmują zabytkowe meble, wśród których znajduje się nasz najcenniejszy zabytek – szafa wykonana w 1773 roku w pracowni gdańszczanina Johanna Christopha Angerera; elementy dawnego wystroju wnętrza kościółka św. Jerzego, takie jak: chrzcielnica, datowana na drugą połowę XVII wieku, ława kolatorska z przełomu XVII/XVIII wieku z portretami trzech ewangelistów (Łukasza, Mateusza i Marka), dwa epitafia drewniane, jedno z 1685 roku, drugie z 1730 roku.

W zbiorach Działu Artystyczno-Historycznego znajduje się również kilkanaście rzeźb, np.: rzeźba grupowa przedstawiająca postać św. Anny z dzieciątkiem Jezus oraz Marią i Józefem, datowana na pierwszą połowę XVII wieku,  rzeźba św. Wojciecha datowana na wiek XVII.

Wśród kilku starodruków stanowiących własność muzeum do najcenniejszych należy Ordynacja kościelna w państwie pomorskim z 1563 roku. Nie wykluczone, iż starodruk mógł należeć do żony księcia Barnima XII, Anny Marii – córki Jana Jerzego elektora brandenburskiego i Sabiny brandenburskiej, pani na Ansbach.

Innym cennym zabytkiem jest Biblia z 1690 roku w tłumaczeniu Marcina Lutra.

Najliczniejszą zwartą kolekcję w zbiorach działu stanowią pamiątki i dokumenty związane z działalnością Związku Polaków w Niemczech.

W zbiorach działu znajdują się również nieliczne dokumenty i akta miejskie z XIX- XX wieku oraz kilkadziesiąt dawnych kart pocztowych z widokami Bytowa i najbliższych okolic z pierwszej połowy XX w.

Na zbiory kartograficzne działu składa się 5 map i atlas szkolny z 1869 roku. Najstarszą w zbiorach jest mapa Pomorza z połowy XVIII wieku, wydana w Paryżu przez Roberta de Vaugonday.

Dział Artystyczno-Historyczny posiada również skromną kolekcję wyrobów konwisarskich, m.in: cynowe świeczniki z 1613 roku pochodzące z warsztatu Izajasza Schachta oraz świecznik mosiężny datowany na 1591 rok, będący prawdopodobnie niegdyś na wyposażeniu kościółka św. Jerzego w Bytowie.

Zbiory militariów liczą 57 pozycji inwentarzowych. Kolekcja broni i uzbrojenia obejmuje autentyczne egzemplarze białej broni oraz kopie zakupione do celów ekspozycyjnych.

Dział Artystyczno-Historyczny posiada w swoich zbiorach 40 grafik, pasteli i obrazów olejnych współcześnie tworzących artystów oraz 16 portretów książąt zachodniopomorskich wykonanych przez współpracującą z muzeum artystkę-plastyczkę Karolinę Szyman-Piórkowską. Kolekcja portretów książąt pomorskich – Gryfitów jest eksponowana na stałej wystawie muzealnej.

Kolekcja ok. 60 przedwojennych pocztówek przedstawia widoki nieistniejącej dziś zabudowy miasta. Ponadto w muzeum znajduje się fotograficzne archiwum liczące ok. 40 000 negatywów wykonanych w latach 1950-1980.

Film prezentuje stałą ekspozycję na I piętrze Domu Zakonnego.

Możliwość komentowania została wyłączona.