MUZEUM ON-LINE: FILM ANDRZEJA DUDZIŃSKIEGO O JÓZEFIE CHEŁMOWSKIM

Andrzej Dudziński jest znanym reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Od wielu lat współpracuje z naszym muzeum, pomagając nam w przeróżnych przedsięwzięciach. W ostatnim czasie bardzo mocno zaangażowany w działania dotyczące osoby i twórczości Józefa Chełmowskiego (1934-2013), najwybitniejszego twórcy ludowego Kaszub, którego największą kolekcję prac posiada nasze muzeum.

Andrzej Dudziński jest reżyserem m.in. takich filmów jak:  „Wieś sprawiedliwych. Świadkowie”, „Duchy gór”, „Grassowanie Langfuhr”, „Okruchy pamięci, Kaszuby. Trzy pory roku”, „Pamiętnik kaszubskiego Fausta”, „Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego”, „Album Gdański”, „Żadnego prawa nie złamałem”, „Zenon Pepliński z Sierakowic”, „Rzeźbiarz z Mściszewic”, „W cieniu wielkiej synagogi”, „Zenek. Rzeźbiarz boży”, „Ostańce próśb i nadziei”, „Rzeźbiarze ziemi kaszubskiej”, „Świat Kino Variatino”, „Świadkowie nadziei”, „Mam siłę”, „Teatr dla wspólnoty”, „Dream regime”, „Tajemnice kamiennych kręgów”, „Hero and looser”, „Spirit Dancer”, „The Ways”.

Wydał też następujące książki: „Dom przy Alien Avenue”, „Pierwsi Polacy w Ameryce”, „Ściana”, „Pułaski. Wielki mały rycerz”, „Maskarada” (wraz z Michałem Nowickim), „Jamestown. Nowa Polska”, „Manuskrypt Jana Żeglarza”, „Sekrety gdańskich zaułków”.

Prezentowany film jest skróconą, „roboczą” wersją pełnometrażowego filmu pt. „Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego”, który prezentowany będzie w naszym muzeum na stałej ekspozycji poświęconej twórczości ludowego artysty z Brus.