Lekcje muzealne na wystawie czasowej „Ukraińcy Ziemi Bytowskiej i Pomorza”

Od 3 października  do 4 listopada 2016 r. zapraszamy na warsztaty i lekcje muzealne towarzyszące wystawie „ Ukraińcy Ziemi Bytowskiej i Pomorza”.

„Motanka – ukraińska lalka dobrych życzeń” oraz „Cień „ Wisły” – losy Ukraińców przesiedlonych na Ziemię Bytowską” to tematy spotkań, które poprowadzi Gabriela Pluto Prądzyńska.

Na warsztaty Motanka – ukraińska lalka dobrych życzeń”  zapraszamy uczniów klas I – V szkół podstawowych. Podczas warsztatów tworzenia motanek dzieci poznają ich historię i oddadzą się czarowi tworzenia lalek, które będą miały magiczna moc.

Motanki, są swoistym amuletem/talizmanem, wykonywanym niegdyś przez naszych pradziadów, obecnie tradycja ta kultywowana jest tylko na Ukrainie. Mają przynosić: pomyślność, chronić przed złem, a nawet spełniać życzenia.

Cena 2 zł od uczestnika. Czas trwania zajęć 45 min

Lekcja muzealna Cień „ Wisły” – losy Ukraińców przesiedlonych na Ziemię Bytowską” adresowana jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy spotkania wysłuchają wykładu przybliżającego historię i losy Ukraińców na Ziemi Bytowskiej, a także obejrzą film zrealizowany przez TVP Kraków pt. „ Ukraińcy na Kaszubach”.

Historia Polaków i Ukraińców od wieków przeplata się w sferze kulturalnej i społecznej, a także w wymiarze politycznym i terytorialnym.28 kwietnia 1947 roku o godz. 4.00 nad ranem formacje wojskowe zgromadzone w Grupie Operacyjnej „Wisła” przystąpiły do przymusowego wysiedlania Ukraińców z południowo-wschodnich terenów powojennej Polski. Od tamtego czasu losy i życie przesiedlonych na teren Ziemi Bytowskiej Ukraińców wpisują się w jej historię.

Cena 1 zł od uczestnika. Czas trwania zajęć 1 godz.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. Grupy min. 15 / max 30 osób. Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne: 59 822 86 15

20161020_140521