Krucjaty Pinaty – wystawa oraz warsztaty

Wystawa Krucjaty Pinaty, to inicjatywa trojga artystów malarzy z Torunia wchodzących w skład Grupy Pinata – Katarzyny Wendland, Alicji Wieczorek i Grzegorza Wawrzyńczaka. Wystawa jest częścią dużego projektu artystycznego zakładającego przybliżenie odbiorcom sztuki współczesnej.

„Wybraliśmy miejsca z historią, by wejść z nimi w dialog, sprowokować twórczą wymianę, ulec artystycznej alternacji. Projekt ma na celu pokazanie, że sztuka jest ponadczasowa i dobrze koresponduje w różnej postaci, niezależnie od miejsca i epoki„- wyjaśniają artyści z Grupy Pinata.

Ekspozycja ma charakter retrospektywny i ukazuje drogę twórców od dyplomu artystycznego na kierunku Malarstwo (Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu) do chwili obecnej celem podsumowania i porównania zróżnicowanej twórczości trojga młodych malarzy. Na wystawie znalazły się przede wszystkim wielkoformatowe obrazy, a także grafiki wektorowe i szkice. Podczas nocy muzeów została zaaranżowana również baszta, w której zaistniały realizacje malarskie oświetlone lampami UV (Alicja Wieczorek i Katarzyna Wendland) ze specjalnie skomponowanym w tym celu podkładem muzycznym (Grzegorz Wawrzyńczak).

Wchodząc do galerii Muzeum Zachodniokaszubskiego w pierwszej części ekspozycji znajdują się prace Katarzyny Wendland – pulsujące kolorami mandale, błękitne ptaki -„Czterech bez celu”, oraz olbrzymie niebieskie kompozycje z cyklu „Stratosfery”.

Dalej, w środku sali wystawienniczej znajdują się realizacje Alicji Wieczorek – przypominające układanki delikatne kompozycje malarskie z cyklu „Gra w obrazy” oraz „Pamiętnik”, a także „Kręgi”. W niszy okiennej można znaleźć też serię szkiców autorki – fragment projektu rysunkowego „Dziennik”.

W głębi znalazły się prace Grzegorza Wawrzyńczaka – wiszące w przestrzeni asamblaże, panoramiczne prace z cyklu „Między wschodem i zachodem”, a także grafiki wektorowe przedstawiające architekturę oraz różnorodne szkice artysty.

Wystawę można oglądać do 29 lipca.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów szkół różnego szczebla. Zapisy ruszą 28 maja – szczegóły Magdalena Sudoł tel. 783 699 739
Więcej informacji o autorach i pracach, a także samym projekcie Krucjaty Pinaty znajdą Państwo na stronach:
www.pinatagroup.com

www.krucjatypinaty.blogspot.com