Kolejna odsłona obchodów 100-lecia Związku Polaków w Niemczech

Już niedługo nastąpi kolejna odsłona obchodów powstania Związku Polaków w Niemczech. Międzyregionalna inauguracja miała miejsce w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i w Sztumie dnia 22 kwietnia b.r., z udziałem m.in. marszałków województw: pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i opolskiego (zobacz relację: 100-lecie Związku Polaków w Niemczech. Uroczystości w Waplewie już na nami -Pomorskie.eu).

18 maja b.r., jako kolejne wydarzenie upamiętniające, odbędzie się w Bytowie już trzecia edycja „Marszu Kaszubów na Bytów”. Jest to steatralizowana rekonstrukcja wydarzeń z maja 1920 roku, kiedy kilkuset Kaszubów z ziemi bytowskiej wkroczyło do Bytowa i złożyło deklarację niezgody na ręce obradującej wówczas w mieście Międzynarodowej Komisji Granicznej, na pozostawienie bytowszczyzny w państwie niemieckim.

Tegoroczny „Marsz Kaszubów na Bytów” rozpocznie się o godzinie 11. 00 na parkingu przy ul. Wolności. Będzie wiódł ulicami miasta i zakończy się na bytowskim rynku, gdzie w okolicznościowej inscenizacji wystąpi młodzież z bytowskiego Liceum Ogólnokształcącego, a po wystąpieniach prof. Cezarego Obracht-Prądzyńskiego i potomków działaczy ZPwN, zostanie wypuszczonych w niebo, jak co roku, 100 baloników.

Udostępniona zostanie także okolicznościowa wystawa plenerowa, przygotowana przez nasze muzeum, pt. „1922 – 2022. Związek Polaków w Niemczech. Ludzie. Idee. Pamięć”, która towarzyszy całości międzyregionalnych obchodów.

Inne informacje o obchodach znajdziecie państwo na stronach samorządów wymienionych wyżej województw, a także, np. na stronie bliskiego nam Domu Polskiego – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie na Krajnie (Strona główna – Dom Polski – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie (dompolskizakrzewo.pl), skąd pochodził wybitny działacz ZPwN ks. Bolesław Domański, który na Kongresie Polaków w Berlinie w marcu 1938 r. wygłosił wiekopomne przemówienie. Wtedy też ogłoszono słynne pięć „Prawd Polaków”.