„Kobiety-animatorki na Kaszubach i Pomorzu” – XXIII Konferencja Kaszuboznawcza

XXIII Konferencja Kaszuboznawcza Kobiety-animatorki na Kaszubach i PomorzuBytów, Muzeum Zachodniokaszubskie 20-21września 2024 r.

Rola animatorek życia tożsamościowego na Kaszubach i Pomorzu jest ważnym zadaniem badawczym. Chodzi tutaj o rozpoznanie i opis działalności nauczycielek, dziennikarek i literatek, które w edukacyjnym, patriotycznym lub artystycznym zaistniały w kulturowej przestrzeni przynajmniej od końca XIX wieku. Dzięki konferencjom, wystawom czy ponownym wydaniom dzieł wiemy już sporo o Annie Łajming, Wandzie Brzeskiej czy Teodorze Gulgowskiej, ale wciąż pozostają jeszcze do przywołania i współczesnego opisu takie osobowości jak: Teodora Kropidłowska, Władysława Knosała czy Zofia Reutt-Witkowska oraz wiele innych kobiet. W 2024 roku możemy w humanistycznym namyśle (historycznym, literaturoznawczym, kulturoznawczym) zastanowić się nad jakością estetyczną, postawami społeczno-politycznych oraz kontekstami kulturowymi działalności kobiet Kaszub i Pomorza, sytuując ich osiągnięcia na tle tradycji polskiej, kaszubskiej lub niemieckiej. Jaką wartość mają ich propozycje na tle epoki? Na ile kobiety-pisarki, kobiety-szkólne lub kobiety-działaczki są inspirujące dla współczesności? Kto dzisiaj czyta ich utwory napisane po polsku lub kaszubsku?

W drugiej połowie 2024 r. zapraszamy do uczestnictwa w sympozjum pt. Kobiety-animatorki na Kaszubach i Pomorzu, które ma za zadanie ukazać piśmiennictwo (prozę, poezję, dramat, publicystykę) sformułowane przez kobiety-nauczycielki, kobiety-literatki czy kobiety-działaczki od XIX w. do dziś. Zależy nam, aby zwrócić się z namysłem akademickim ku zapomnianym dziś i nie wznawianym autorkom i ich utworom czy też animatorkom i ich inicjatywom. Ciekawią nas współczesne oceny ich działalności nie tylko w świetle dawnych dziesięcioleci, ale również w obliczu współczesnego myślenia o równouprawnieniu czy emancypacji na Kaszubach i Pomorzu.

Kierownik merytoryczny: prof. dr hab. Daniel Kalinowski
Organizacja sympozjum: Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Szkoła Doktorska Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Instytut Kaszubski w Gdańsku

PROGRAM

20 września 2024 (piątek)
Zagroda Styp-Rekowskich w Płotowie

17.00 – otwarcie wystawy

Mayra Wojciechowicz
Kaszëbsczi ògród / Kaszubski ogród – Albumy i obrazy kwiatowe

17. 30 – lektura performatywna

Władysława Knosała, Była nas gromadka spora oraz Utrwalić pamięć
(uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki w Bytowie)

18.15 – dyskusja przy kuchu

21 września 2024 (sobota)
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, ul. Zamkowa

10.00 – otwarcie konferencji

10.15-10.45

prof. dr hab. Adela Kuik-Kalinowska
Kobiety-autorki na Kaszubach. Przegląd nazwisk i osiągnięć

10.45-11.15

mgr Barbara Kąkol
Teodora Kropidłowska – pisarka i działaczka z Kartuz

11.30-11.50 – przerwa

11.50-12.20

mgr Tatiana Slowi
Anny Łajming postrzeganie losów dziewcząt i kobiet

12.20-12.50

prof. dr hab. Daniel Kalinowski
Niekaszubskie literatki o Kaszubach (Zuzanna Rabska i Zofia Reutt-Witkowska)

12.50-13.30 – podsumowanie i zakończenie konferencji

Możliwość komentowania została wyłączona.