Kaszubskie piksele – wystawa w Zagrodzie Styp – Rekowskich w Płotowie

Dyrektor Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie zaprasza na otwarcie wystawy „Kaszubskie piksele. Wzory firan inspirowane kaszubską plastyką ludową” – Joanna Tyszkowska – Walczak. Wernisaż odbędzie się 25.11. o godz. 17.00 w Zagrodzie Styp – Rekowskich w Płotowie.

Joanna Tyszkowska – Walczak

Z wykształcenia nauczycielka i malarka. Absolwenta Wychowania plastycznego (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i malarstwa (Accademia di Belle Arti „Pietro Vannucci” w Peruggi). Od marca 2016 roku pracuje jako projektant rysownik w Fabryce Koronek i Firanek „Haft”. Swoje prace prezentowała min. na:

– wystawie z anatomii na Corso Cavour w Perugii – 1999;

– wystawach malarskich w Corciano -„Limes Linea di Confine” i „Eccentrica” – 2000 i 2001;

– wystawie grafiki na Corso Cavour – Peruggi 2001;

– wystawie malarstwa w Corciano (Włochy ) – „Radici”- 2002.

Jej dzieła znajdują się w zbiorach kolekcjonerów z Dani, Anglii, Włoch i Polsk

W swoich pracach wykorzystuje i miesza różne techniki; pracuje spontanicznie, jej pomysły i konkretne rozwiązania plastyczne wynikają z potrzeby chwili, w konsekwencji niezwykle trudno powiązać jej kompozycje z jakąkolwiek szkołą czy epoką. Prywatnie kocha barok.

Projektowanie firan jako jedna z dziedzin dizajnerstwa wymaga znajomości i, przynajmniej częściowego, poszanowania gustów i preferencji estetycznych przyszłych użytkowników. Projekt Kaszubskie piksele jest odpowiedzią artystki na renesans zainteresowania kulturą ludową, jakiego współcześnie doświadczamy w całej Europie. Kaszubska plastyka ludowa, której elementy ciągle jeszcze jako „żywe”, a nie wyłącznie skatalogowane przez zawodowych etnografów, przetrwały do dziś, stanowi doskonałe źródło inspiracji dla tego rodzaju przedsięwzięć. Projektując wzory firan inspirowane haftem kaszubskim, największe wyzwanie dla autorki stanowiło zaznaczenie tradycyjnej kolorystyki na monochromatycznym materiale firany. Efekt taki osiągnięto modyfikując parametry osnowy.