„Kaszubi bytowscy – Më trzimómë z Bògã”

25 października 2018 r. w ramach współpracy Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie ze Szkołą Podstawową nr 5 w Bytowie, na terenie Zagrody Styp-Rekowskich w Płotowie odbyła się historyczna gra terenowa „Kaszubi bytowscy – Më trzimómë z Bògã” w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” realizowanego przez szkołę. Grę przeprowadzili koordynatorzy projektu mgr Angelika Wrona i mgr Krzysztof Stępień (nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 w Bytowie).

W grze wzięli udział przedstawiciele klas ósmych i siódmych (po 3 osoby z klasy). Patrole musiały odwiedzić 5 punktów i wykonać czekające na nich zadania. Na punkach stali harcerze z 13 DH „Pozytywnie zakręceni” im. Roberta Baden-Powella z bytowskiego hufca ZHP. Zadania dotyczyły wydarzeń z 1919 r i 1920 takich jak wojna palikowa, marsz Kaszubów na Bytów i działalności Związku Polaków w Niemczech, a także sprawdzały ogólną wiedzę dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy układali puzzle i historyczne trimino, grali w „sapera” na świeżym powietrzu, do którego wpleciono pytania z historii, rozwiązywali krzyżówkę (jeśli nie wiedzieli jakiegoś hasła musieli przesunąć „patyk graniczny”, dzięki czemu mogli uzyskać podpowiedź, taka forma nawiązywała bezpośrednio do wojny palikowej), dopasowywali podpisy do zdjęć przedstawiających najważniejsze postacie z tego okresu, a także szukali błędów w zapisie niektórych prawd historycznych.

Rywalizacja była zaciekła, a wiedza uczestników tak duża, że w pionie klas ósmych musiała odbyć się dogrywka, ponieważ trzy klasy uzyskały ten sam wynik. Ostatecznie w pionie klas siódmych zwyciężyła klasa 7c, a w pionie klas ósmych zwyciężyła klasa 8b.

Grę zakończyła konsumpcja kiełbasek, wręczenie nagród i wspólne zdjęcie. Jest to niezwykle symboliczne, że tego typu przedsięwzięcie mogło odbyć się w miejscu, w którym kiedyś mieszkała rodzina Styp-Rekowskich, działaczy niepodległościowych.

Foto. SP 5 Bytów

Możliwość komentowania została wyłączona.