Józef Semmerling – rzeźbiarz z Krokowskiej Ziemi

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie wspólnie z Muzeum Regionalnym w Krokowej maja zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy „Józef Semmerling – rzeźbiarz z Krokowskiej Ziemi”.

Otwarcie nowej ekspozycji odbędzie się w Baszcie Młyńskiej Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie 24.03.2018 r. o godz. 16.00. Wernisaż połączono ze spotkaniem autorskim, z Panią Elwirą Worzałą – autorką książki „Józef Semmerling – rzeźbiarz z Krokowskiej Ziemi”. – Józef Semmerling urodził się 10 maja 1954 roku w Dąbrowie, miejscowości położonej na Kaszubach w województwie pomorskim, w gminie Krokowa na obszarze kompleksu leśnego Puszczy Darżlubskiej. Rodzina od pokoleń zamieszkiwała te tereny, zajmując się rolnictwem, wyznając wartości patriotyczno-chrześcijańskie. Już, jako mały chłopiec, zbierał porzucone w gospodarstwie kawałki drewna i chętnie sięgał po nożyk, by godzinami dłubać i strugać. Powstawały wówczas pierwsze niewielkie figurki, ptaszki i gwizdki z jarzębiny. W wieku młodzieńczym podejmował również próby malowania pejzaży na płótnie, jednak bez osobistej satysfakcji, by wkrótce przekonać się o swoim powołaniu rzeźbiarskim – pisze o J. Semmerlingu, Elwira Worzała. O talencie artysty przekonać się będziemy mogli osobiście już wkrótce na wystawie w bytowskim muzeum.

Zapraszamy serdecznie!