Ferie 2020 z Muzeum

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie zaprasza dzieci w wieku 5-13 lat do udziału w zajęciach w czasie ferii zimowych 13-17.01.2020. Spotkania tematyczne odbędą się w siedzibie głównej na zamku oraz w oddziale Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie.

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie (Zamek):

  1. Średniowieczna dyskoteka? Dlaczego nie, przecież mamy karnawał. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej bawiono się na dworach. Jak tańczono i kto przygrywał do tańca? Skąd pochodzi nazwa słynnego Balu Płonących, który przed wiekami odbył się we Francji i czym właściwie jest maskarada? W czasie zajęć nauczymy się tańczyć średniowieczny taniec i wykonamy maski na bal.

Poniedziałek 13 stycznia, godz. 11-13

koszt zajęć: 5 zł/osoba

  1. Czy złota rybka naprawdę spełniła życzenie rybaka? Co spotkało króla, który zerwał jabłko z leśnej jabłonki? Tego dowiedzą się uczestnicy zajęć podczas wspólnego czytania kaszubskich baśni. Podróż w świat wyobraźni pozwoli nam zabawić się w bajarzy, których prowadzić będą rzuty kostką i obrazki. A na koniec wykonamy ilustracje do wybranych bajek używając wyłącznie tuszu.

Wtorek 14 stycznia, godz. 11 – 13

koszt zajęć: 5 zł/osoba

  1. Podobno artyści są wśród nas. Ale czy zabawka lub bluzka mogą być dziełem sztuki? Podczas zajęć obejrzymy wspólnie wystawę etnograficzną szukając niezwykłych przedmiotów. Poznamy tajniki haftu kaszubskiego i dowiemy się, co oznaczają jego barwy. Na koniec uczestnicy zamienią się w twórców i wykonają papier artystyczny używając niezwykłych narzędzi malarskich.

Środa 15 stycznia, godz. 11 – 13

koszt zajęć: 5 zł/osoba

  1. Czy obraz, który nie przedstawia rzeczywistości może być piękny?Czy są malarze, którzy nie umieją malować? Czym właściwie jest abstrakcja? Wspólnie zwiedzamy wystawę ,,Wiatr od morza” prezentującą prace wybitnych polskich malarzy współczesnych poszukując natchnienia do stworzenia własnych abstrakcji techniką kolażu.

Czwartek 16 stycznia, godz. 11 – 13

koszt zajęć: 5 zł/osoba

  1. Dwa serduszka, cztery oczy… Zajęcia z piosenkami kaszubskimi

muzycznymi w tle. Uwaga! Na horyzoncie pojawi się też historia wielkiej miłości Mareszki i Jonka. Uczestnicy zajęć poznają piosenkę Kaszubski Alfabet i wykonają kukiełki z papieru.

Piątek 17 stycznia, godz. 11 – 13 koszt zajęć: 5 zł/ osoba

 

ZAPISY NA ZAJĘCIA: w kasie muzeum lub pod numerem telefonu: 59 822 86 15, zajęcia prowadzi Ewa Drążkowska

 

Dzieci uczestniczące w zajęciach powinny być przyprowadzane i dobierane wyłącznie przez osoby dorosłe (rodziców, opiekunów prawnych)

 

Zagroda Styp Rekowskich w Płotowie:

 

Poniedziałek 13.01. godz. 11.00 – 13.00 „Na kaszubskiej Zagrodzie” – warsztaty poświęcone architekturze dawnych zagród wiejskich, dzieci dowiedzą się jak wyglądało dawniej budownictwo. Następnie same skonstruują makietę z własną zagrodą.

Wtorek 14.01. godz. 11.00 – 13.00 „Dzieciństwo naszych babć – warsztaty dotyczące dawnych tradycyjnych zabaw na Kaszubach połączone z pracami ręcznymi. Uczestnicy uszyją własną przytulankę.

Środa 15.01. godz. 11.00 – 13.00 „Co jadali nasi dziadkowie” – warsztaty związane z tradycjami kulinarnymi na Pomorzu. Dzieci dowiedzą się co jadano na Kaszubach, ale też jakie skarby do pomorskiej kuchni wnieśli Ukraińcy, Niemcy czy Litwini. Wspólne wypiekanie wafli na placie.

Czwartek 16.01. godz. 11.00  -13.00 „Co tam w jeziorze pływa” – spotkanie poświęcone rybołówstwu na Kaszubach, dzieci wykonają pracę nawiązującą do mieszkańców naszych jezior.

Piątek 17.01. godz. 11.00  -13.00 „Poczuj się artystą ludowym” – spotkanie poświęcone tradycyjnemu wzornictwu na Kaszubach połączone z nowoczesnym dizajnem. Uczestnicy wykonają lampiony zainspirowane kaszubskimi wzorami – malowanie na szkle.

Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy u Barbary Borzyszkowskiej pod nr tel. 501 033 103 lub mail basiak@muzeumbytow.pl, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. (Istnieje również możliwość przyjęcia grup zorganizowanych – po wcześniejszym umówieniu)

Koszt: jedno spotkanie – 10 zł /osoba

Zapraszamy serdecznie!

 

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.