Chełmowski gościnnie w Kielcach

Blisko 100 prac twórcy ludowego Józefa Chełmowskiego, pochodzących ze zbiorów Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, przez najbliższe kilka miesięcy prezentowanych będzie w Muzeum Wsi Kieleckiej Parku Etnograficznym w Tokarni.

„Na granicy światów. Józef Chełmowski – malarstwo i rzeźba” to tytuł wystawy, którą otwarto 21.04. w sali XVIII-wiecznego spichlerza ze Złotej Pińczowskiej w Tokarni. Na wystawę składa się blisko 100 prac, które prezentują różnorodność i złożoność artysty pochodzącego z Kaszub. Dużą grupę zbiorów pokazywanych w Tokarni stanowią barwne obrazy i rzeźby wykonane w typowej dla Chełmowskiego formie narracyjnej, wzbogaconej o krótkie teksty, sentencje, napisy. Wśród prezentowanego dorobku, artysty z Brus, znalazły się zarówno prace o tematyce religijnej, tj. liczne anioły, święci. Jak również odnoszące się do wydarzeń z historii Polski i świata. Stąd też pokazywane są rzeźby o tak wymownych tytułach jak „Bin Laden”, „Czarnobyl” czy „Gagarin”. Aby oddać klimat otoczenia, w którym przez lata mieszkał i tworzył J. Chełmowski, uzupełnieniem wystawy jest płótno z nadrukiem przedstawiające jego pracownię i podwórze. Do wystawy dołączony jest również kilkunastostronicowy kolorowy folder promocyjny, w którym można przeczytać o życiu i twórczości J. Chełmowskiego, a także obejrzeć fotografie innych prac artysty.

Wystawa w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni zbiega się z Rokiem Józefa Chełmowskiego, ogłoszonym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i czynna będzie do 15 października. Jak szacuje się, w nadchodzącym sezonie, powinno zobaczyć ją ok. 100 tys. osób.

 

Foto. Mariusz Łężniak

 

Zobacz film:

https://kielce.tvp.pl/30029713/na-granicy-swiatow-prace-chelmowskiego-w-mwk

Możliwość komentowania jest wyłączona.