BUNTSPIEL – zapraszamy na nową wystawę w muzeum

Pełne koloru, muzyki, tańca i energii było otwarcie najnowszej wystawy „Buntspiel” Corinny Kidoń w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie.

Wernisaż, który odbył się 27.01. podzielony był na dwie części. Pierwsza to koncert fortepianowy w wykonaniu profesora Bogdana Kułakowskiego. Znane i mniej znane utwory Fryderyka Chopina przeplatane były występem śpiewaczki Lucyny Kończak, która zaprezentowała kilka romantycznych pieśni w języku francuskim i włoskim.

W drugiej części wieczoru uroczyście otwarto wystawę twórczości trójmiejskiej artystki Corinny Kidoń. Malarstwo to pasja towarzysząca jej od dzieciństwa. Zresztą jak przyznaje, mama po dziś dzień przechowuje jej pierwsze prace. I choć duch artysty nie opuszczał Corinny nigdy, to w zasadzie dopiero po przeprowadzce do Polski, założeniu rodziny, znalazła czas by w końcu realizować swoją pasję. Nie potrzebuje inspiracji bo pomysły rodzą się w jej głowie. Przyznaje, że zdarza się, jej po przebudzeniu mieć przed oczami obraz, który zaraz namaluje. Ale nie ukrywa też, że zakochana jest w kaszubskich krajobrazach. A co maluje? Radość i optymizm, które aż eksplodują z obrazów. Bo taka też jest ona sama radosna, otwarta na ludzi i chce aby jej obrazy dawały innym siłę, a nie przygnębienie. W swojej twórczości nie skupia się na jednym czy kilku motywach. Maluje krajobrazy, ludzi, zwierzęta. Chętnie sięga po pędzel, którym rozlewa kolorowe akryle, ale nie stroni też od innych technik. Metodą rysunku przedstawia akty, bardzo delikatne, zmysłowe, wyważone. Na szczególną uwagę w jej twórczości zasługują też portrety profilowe. W ten sposób namalowała swoich najbliższych, ale chętnie też tworzy dla innych. Odcinek od czoła do brody jest autentycznym odwzorowaniem kształtu twarzy. To co w środku, to osobowość. Dlatego też jeśli maluje kogoś obcego to chętnie z nim rozmawia, by choć trochę poznać tę osobę. Twórczość Corinny to doskonały zastrzyk pozytywnej energii i optymizmu.

Zwieńczeniem tego pełnego wrażeń wieczoru był występ tancerek z gdańskiej szkoły flamenco „Gato Verde”. Całość wieczoru poprowadziła profesor Hanna Adamkiewicz, poetka, a na co dzień wykładowca Politechniki Gdańskiej.

Wystawę „Buntspiel” w bytowskim muzeum można oglądać na II piętrze Domu Zakonnego do 25.03.