90-lecie powstania szkoły polskiej w Płotowie

3 lipca 2019 r. w Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie, oddziale Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie odbyła się wyjątkowa uroczystość. Dokładnie 90 lat wcześniej w tym miejscu otwarto pierwszą polską szkołę na ziemi bytowskiej. Było to ogromne osiągnięcie jeśli chodzi o działalność Polaków zamieszkałych na terenie Niemiec. Głównymi działaczami zaangażowanymi w powołanie tej szkoły byli miejscowi patrioci Bernard Werra, Jan Styp-Rekowski oraz przybyły na te tereny Jan Bauer.

Po uroczystości w MSP, uczestnicy przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą 100 rocznicy aresztowania płotowskiego działacza, Bernarda Werry, który to w 1919 r. został skazany za zdradę państwa niemieckiego i konspirację na rzecz odradzającej się II Rzeczpospolitej.

Następnie udano się na Zagrodę Styp-Rekowskich w Płotowie, gdzie wykład o polskim szkolnictwie na ziemi bytowskiej w okresie 20-lecia międzywojennego wygłosił profesor Zenon Romanow z Akademii Pomorskiej w Słupsku.