Na 100 rocznicę urodzin ks. Antoniego Peplińskiego

Książka, wystawa i konferencja, a wszystko po to by uczcić 100 rocznicę urodzin znanego kaszubskiego poety, pieśniarza ks. Antoniego Peplińskiego. Obchody tego szczególnego wydarzenia odbyły się 25.04.2018 r. w oddziale Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie.

Spotkanie, na którym zjawiło się kilkadziesiąt osób, uświetniły referaty prof. Adeli Kuik – Kalinowskiej i prof. Daniela Kalinowskiego z Akademii Pomorskiej w Słupsku, Tomasza Fopke z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Jaromira Szroedera z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Następnie odbyło się otwarcie wystawy poświęconej życiu i twórczości ks. A. Peplińskiego. Wśród wielu fotografii znalazły się również oryginalne dokumenty i rękopisy znanych kaszubskich pieśni i wierszy. Otwarcie ekspozycji, która teraz trafi do szkół noszących imię ks. Antoniego, połączone było z promocją książki „Żeby wracał ten czas. O życiu, pieśniach i poezji ks. Antoniego Peplińskiego”, której autorami są Jaromir Szroeder i Tomasz Fopke. W publikacji znalazło się wiele ciekawostek dotyczących kaszubskiego duchownego, a także śpiewnik i dwie płyty z oryginalnym wykonaniem pieśni napisanych przez ks. A. Peplińskiego.

Żywego wykonania pieśni nie zabrakło również w trakcie urodzinowego spotkania.